Obserwuj w Google News

Demi Lovato opowiedziała o niebinarności. "Musiałam ciągle edukować ludzi"

2 min. czytania
16.06.2023 11:12
Zareaguj Reakcja

Demi Lovato wróciła do używania zaimków żeńskich. Wokalistka i była gwiazda Disney Channel zdecydowała się na taki krok, ponieważ była zmęczona wyjaśnianiem ludziom swojej tożsamości płciowej. O swojej decyzji opowiedziała w wywiadzie z GQ Hype.

Gwiazda Disney Channel wraca do dawnej płci. Demi Lovato to znowu „ona”
fot. Pichichipixx / SplashNews.com/East News

Osoby transpłciowe i niebinarne posługują się zaimkami, które bardziej precyzyjnie oddają ich tożsamość płciową. W rozmowie z Vogue.pl Cecylia Jakubczak, kierowniczka Zespołu Komunikacyjnego Kampanii Przeciw Homofobii, wyjaśniła, że znalezienie odpowiedniego zaimka jest jednym z elementów tranzycji społecznej.

 Tranzycja społeczna polega m.in. na używaniu przez osobę transpłciową innych niż dotychczas zaimków i imienia. Jak wskazują badania, zwracanie się do osób transpłciowych właściwym imieniem i używanie odpowiednich zaimków w sposób pozytywny wpływa na ich dobrostan, zmniejszając o 65 proc. ryzyko kryzysu psychicznego, wystąpienia depresji i myśli samobójczych – powiedziała.

W przypadku, gdy osoba nie wpisuje się w dychotomiczny płciowy podział społeczny, w języku polskim dopuszcza się zamienne używanie zaimków żeńskich i męskich. W przypadku języka angielskiego sprawa wygląda nieco inaczej.

Osoby niebinarne, czyli takie, które nie wpisują się w binarny podział na mężczyzn i kobiety, w krajach anglojęzycznych używają zaimków „they/their”. Zaimki te nie tłumaczą się na język polski. Dlatego osoby niebinarne w Polsce często stosują zaimki żeńskie i męskie wymiennie lub ich unikają – wyjaśniła w tym samym wywiadzie Jakubczak.

Jedną z osób, które przyjęły wspomniane anglojęzyczne zaimki, była Demi Lovato. Przez dwa lata gwiazda Disney’a znana była nie jako „ona” ani „on”, a właśnie „they/their” (pol. „oni,one/ich”).

Demi Lovato to znowu „ona”. Tłumaczy swoją decyzję

W 2021 roku Demi Lovato ogłosiła, że jest osobą niebinarną i używa zaimków „they/their”. W opublikowanym w sieci nagraniu wyjaśniła, że był to efekt długiego procesu leczenia ran i autorefleksji. Ta zmiana była trudna do zaakceptowania dla wielu fanów i osób, które później spotykała piosenkarka. W sierpniu 2022 roku piosenkarka ponownie zaakceptowała zaimki żeńskie. Niedawno w rozmowie z hiszpańskim GQ Hype Lovato wyjaśniła, że zmęczyło ją tłumaczenie ludziom, dlaczego identyfikuje się z "they/their".

Musiałam ciągle edukować ludzi i wyjaśniać, dlaczego identyfikuję się z tymi zaimkami. To było absolutnie wycieńczające – powiedziała.

Z tego powodu zdecydowała się na ponowne przyjęcie zaimków żeńskich. Nie oznacza to jednak, że Lovato nie zamierza dłużej identyfikować się jako osoba niebinarna.

Źródła: RadioZET.pl/Vogue.p/Independent.co.uk/Revistagq.com