Obserwuj w Google News

Nie żyje Bogdan Miś. Zmarł twórca popularnych programów Telewizji Polskiej

1 min. czytania
04.07.2023 20:20
Zareaguj Reakcja

Zmarł Bogdan Miś, dziennikarz, publicysta i matematyk związany niegdyś z redakcją naukową Telewizji Polskiej. Współtworzył popularne programy i teleturnieje TVP. Miał 87 lat. 

Bogdan Miś nie żyje
fot. Facebook:@jacekpalasinski

Bogdan Miś zmarł 2 lipca 2023 r. w wieku 87 lat. O śmierci znanego dziennikarza, matematyka i popularyzatora nauki zawiadomił w mediach społecznościowych dziennikarz Jacek Pałasiński.

Redakcja poleca

Bogdan Miś nie żyje. Zmarł twórca programów naukowych TVP

Bogdan Miś był uznawany za prekursora dziennikarstwa naukowego w Polsce. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Później pracował jako asystent na Wydziale Matematyki UW i na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Należał do zespołu programistów tworzących pierwszy polski komputer XYZ mainframe. Jest autorem pierwszej polskiej gry komputerowej "Kółko i krzyżyk".

W latach 60. Bogdan Miś związał się z redakcją programów młodzieżowych i teleturniejów Telewizji Polskiej. Przez ponad dwie dekady współtworzył popularne audycje naukowe. Współpracował m.in. przy nadawanym w latach 60. i 70. turnieju telewizyjnym "Kółko i krzyżyk". Wydał 20 książek poświęconych matematyce i komputerom oraz kulisom pracy w telewizji. Pełnił też funkcję redaktora naczelnego Programu II oraz szefa Telewizji Młodych.

Bogdan Miś był redaktorem magazynów popularnonaukowych, takich jak "PC Magazine" i "Informatyka" oraz kierował działem matematyki i informatyki w "Wiedzy i życiu". Pracował w charakterze wykładowcy w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości, w Akademii Filmu i Telewizji oraz w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki.

Zobacz także: Tragedia w małżeństwie telewizyjnej gwiazdy. "Żegnaj słodki aniele"