Obserwuj w Google News

„Top Model”: Duże zmiany w programie. TVN reaguje na krytykę. Lepiej późno niż wcale?

2 min. czytania
29.09.2022 08:39
Zareaguj Reakcja

„Top Model” już od jedenastu edycji gości na ekranach widzów TVN i wciąż wzbudza ogromne emocje. Ostatnio niedopatrzenie producentów programu rozwścieczyło widzów. Stacji udało się naprawić swój błąd.

Top Model Piróg Krupa
fot. Screen Instagram (@topmodelpolskatvn)

Top Model” to program, który bardzo zmienił się na przestrzeni lat i kolejnych edycji. Najpierw do konkursu dołączyli mężczyźni, a z czasem show TVN-u otworzyło się na całe spektrum różnorodnych postaci marzących o modowej karierze. W obecnej edycji na ekranie oglądać możemy między innymi Martynę Kaczmarek, czyli pierwszą mieszkankę domu modelek, którą jury zakwalifikowało jako modelkę plus size. Wiele emocji wzbudza także udział w programie niesłyszącej od dziecka Weroniki Pawelec. TVN początkowo wydawał się nie przygotować na pojawienie się w „Top Model” uczestniczki z tego rodzaju niepełnosprawnością i został skrytykowany przez widzów. Czy producenci naprawili swój błąd?

Redakcja poleca

„Top Model” wprowadza jedną ważną zmianę

Po emisji odcinka, w którym na castingu pojawiła się głucha uczestniczka, na stację TVN spadła fala krytyki. Producenci zapomnieli bowiem o zapewnieniu dostępności programu dla społeczności, z której pochodzi Weronika.

- Mamy prawo do dostępności i już nie prosimy tylko jej żądamy! My, G/głusi i słabosłyszący możemy rozumieć telewizję tylko w niecałych 35%. Znów nam krew buzuje i rozpalamy się do czerwoności. Znów jesteśmy pomijani! Program nie ma napisów ani nawet tłumacza języka migowego. Chcemy rozumieć, co mówi. Chcemy jej kibicować! Jesteśmy po raz kolejny rozczarowani, że nikt nie pomyślał o nas – o zapewnieniu dostępności w programie i dodaniu napisów dla niesłyszących. To nie jest kosztowne, program nie jest emitowany na żywo. Dlatego apelujemy! Telewizje, w tym momencie zwłaszcza TVN: Myślcie o wszystkich, również o wykluczonych. Pokażcie, że jesteście fair, dajcie dobry przykład! Niech dostępność nie będzie wyjątkiem, ale regułą! – napisała wtedy na Instagramie aktywistka związana ze środowiskiem osób głuchych i niedosłyszących.

TVN postanowił odpowiedzieć na apel i w ostatnim odcinku na ekranie pojawiła się tłumaczka języka migowego. To z pewnością spore ułatwienie dla niesłyszących przyjaciół uczestniczki oraz wszystkich osób należących do społeczności głuchych i niedosłyszących, które będą kibicować Weronice w programie.

Myślicie, że zmiana ta zostanie wprowadzona na stałe, a tłumaczy języka migowego będziemy mogli oglądać na ekranach nieco częściej?