Zamknij

Tego nie wiecie o Wołodymyrze Zełenskim. Zaskakujące fakty z życia prezydenta Ukrainy

Klaudia Bochenek
01.03.2022 16:53

Wołodymyr Zełenski urodził się 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu na Ukrainie. W 2019 roku został prezydentem tego kraju. Chociaż początkowo śmiano się i żartowano z tego, że komik obejmie władzę i kompletnie sobie nie poradzi, w obliczu rosyjskiej agresji wyrósł wręcz na męża stanu. Coraz więcej Ukraińców go popiera, a on sam nieustannie podnosi ich morale w walce z wrogiem. Ogromny szacunek zyskał, kiedy odmówił ewakuowania się z Kijowa – pozostaje w mieście, podejmuje decyzje i stoi ramię w ramię z armią i cywilami. Mało kto zna dość zaskakujące fakty z jego życia – udział w „Tańcu z gwiazdami” to jeszcze nic.

Wołodymyr Zełenski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Wołodymyr Zełenski – czego większość osób nie wie o prezydencie Ukrainy? Polityk ma na koncie dość bogatą biografię, a fakty zaskoczą niejednego. Teraz mierzy się z największą życiową rolą – przywódcy, którzy musi mierzyć się z wojną wytoczoną przez Rosję.

Zobacz także: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Wołodymyr Zełenski - kim jest? Zaskakujące fakty z życia

Rodzice prezydenta Ukrainy są doskonale wykształceni. Mama, Rimma, pracowała jako inżynier. Tata Aleksander jest z kolei kierownikiem Wydziału Cybernetyki i Technologii Informatycznych w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym, zyskał też tytuł profesora nauk technicznych.

Chociaż Wołodymyr Zełenski urodził się w Ukrainie, to języka zaczął uczyć się dopiero w 2017 roku – dwa lata przed zdobyciem fotela prezydenta. Niejednokrotnie zaznaczał, że choć wówczas używał języka rosyjskiego, to prosi o tolerancję dla takich osób jak on. Deklarował, że nie chce być obywatelem żadnego innego kraju.

Wołodymyr Zełenski ma dwójkę dzieci – 17-letnią Aleksandrę oraz 9-letniego Kiriłła. Córka odziedziczyła talenty po tacie. Zagrała z nim w komedii romantycznej „8 nowych randek”, a także wzięła udział w programie „Rozśmiesz komika”. Wygrała wtedy 50 tys. hrywien.

W ostatnim czasie w sieci pojawiły się nagrania z pląsów Wołodymyra Zełenskiego na parkiecie ukraińskiego „Tańca z gwiazdami”. Przyszły prezydent wygrał pierwszą edycję. Nic dziwnego, skoro już w czasie studiów mocno zainteresował się tańcem, który stał się ogromną pasją. Przez pewien czas pełnił nawet funkcję choreografa w zespole Zaporoże-Krzywy Róg-Tranzyt.

Nie można zapomnieć jego roli w serialu „Sługa narodu” z 2015 roku. Produkcja opowiada historię nauczyciela historii z Ukrainy (grał go oczywiście Zełenski), który niespodziewanie robi karierę w polityce i zostaje prezydentem. Wszystko przez film nagrany ukradkiem przez jednego z uczniów.

Wołodymyra Zełenskiego doskonale znają również ukraińskie dzieci. To właśnie on dubbingował tytułowego bohatera filmu „Miś Paddington”. Robił to dwukrotnie.

Oprócz tańca Wołodymyr Zełenski w młodości pasjonował się również koszykówką, podnoszeniem ciężarów, a także grą na gitarze i na fortepianie. Dziś wraz z żoną jest współwłaścicielem kilku nieruchomości – dysponują kilkoma mieszkaniami w Kijowie, mają też posiadłość we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Mogą się również pochwalić willą w Jałcie.

A kim jest żona prezydenta Ukrainy? Ma na imię Olena, znali się jeszcze ze szkoły, ale mieli się ku sobie dopiero na studiach – przyszła narzeczona pisała wtedy teksty do grupy kabaretowej „95-j kwartał”. Wołodymyr Zełenski studiował prawo, a ona architekturę. W 2003 roku wzięli ślub.

loader
Gwiazdy, które pomagają Ukrainie
10 Zobacz galerię
fot. screen: Instagram / martamanowska / filip_chajzer/ margaret_official