Zamknij

Tadeusz Muller pokazał ojca. Tak wyglądał pierwszy mąż Magdy Gessler

Judyta Wanicka
04.11.2019 16:15

Syn Magdy Gessler, Tadeusz Müller, opublikował zdjęcie z dzieciństwa, na którym pozuje z ojcem, Volkhartem Müllerem. Niemiecki dziennikarz zmarł, gdy Tadeusz miał 5 lat. Volkhart Müller był pierwszym mężem Magdy Gessler. 36-letni Tadeusz jest do niego niesamowicie podobny.

Tadeusz Muller i Magda Gessler
fot. VIPHOTO/East News

Tadeusz Muller jest synem Magdy Gessler i jej pierwszego męża, Volkharta Müllera, który był Niemcem. Mężczyzna zmarł nieoczekiwanie, gdy Tadeusz miał pięć lat. Magda Gessler przez lata nie mogła pogodzić ze śmiercią ukochanego męża i o dziś wspomina go ze łzami w oczach. Restauratorka niechętnie pokazuje zdjęcia Volkharta Müllera, traktując je jako osobiste pamiątki. Ale wielokrotnie podkreślała, że Tadeusz jej jego wierną kopią. Zdjęcie, które pojawiło się na profilu syna restauratorki nie pozostawia wątpliwości: Tadeusz i Volkhart rzeczywiście wyglądają jak dwie krople wody.

Tadeusz Müller pokazał zdjęcie Volkharta, pierwszego męża Magdy Gessler

W Dniu Zadusznym Tadeusz Müller zamieścił wzruszający post, w którym wspomniał swojego ojca, Volkharta Müllera. Zamieścił zdjęcie z dzieciństwa, na którym siedzi na kolanach ojca.

Dzisiaj wspominam mojego tatę, Volkharta Müllera 1942 -1987. Wyjątkowego dziennikarza i fotoreportera, który dokumentował upadek reżimu Francisco Franco. Jako dziennikarz pomagał tropić ukrywających się w Hiszpanii zbiegłych z Niemiec po wojnie nazistów. Był pierwszym fotoreporterem, który dotarł do Lizbony, żeby sfotografować upadek reżimu po zamachu stanu zwanym Rewolucja Goździków. Pracował dla “Der Spiegla” oraz hiszpańskiej agencji informacyjnej EFE. Zajmował się też tematyką baskijskich separatystów przeprowadzając liczne wywiady z członkami ETA oraz fotografując miejsca ich ataków terrorystycznych.

Jako korespondent “Der Spiegla” pracował w Angoli, Mozambiku, Peru, Chile, Argentynie, na Kubie. Portretował członków rodziny królewskiej, Salvadora Dali, Felipe Gonzaleza i mnóstwo zwykłych Hiszpanów. Jego fotografie znajdują się w archiwach EFE. W 1988 roku otrzymał Order Izabeli Katolickiej wyróżnienie przyznawane przez króla Hiszpanii za “nieskazitelną lojalność wobec Hiszpanii i zasługi obywateli hiszpańskich i cudzoziemskich dla narodu”.

Jego prochy spoczywają pod Madrytem na malutkim malowniczym cmentarzyku. Był człowiekiem oddanym sprawom ludzi, fascynowała go hiszpańska kultura prowincji. Dziękuje Magda Gessler za niekończące się opowieści o Volko - napisał restaurator.

Pierwszy mąż Magdy Gessler zmarł na raka

Magda Gessler i Volkhart Müller poznali się pod koniec lat 70. i wkrótce wzięli ślub. Magda Gessler (jeszcze wtedy Ikonowicz) miała wówczas 24 lata, jej mąż - 35. Po ślubie zamieszkali w Hiszpanii, gdzie dziennikarz pracował jako korespondent i fotograf, a Magda studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie.

W Hiszpanii żyliśmy w przyjaznym środowisku. Na osiedlu domków jednorodzinnych, gdzie wielonarodowość nie była dla nikogo zaskoczeniem. Świat był otwarty, do tego przyzwyczajałam moje dzieci od maleńkości. Na naszym osiedlu wszyscy mieli mniej więcej to samo. Panowała dobra aura, uśmiech… W Polsce rozwarstwienie było większe - wspominała Magda Gessler w "Vivie!".

Para doczekała się syna Tadeusza oraz córki, która zmarła jednak miesiąc po porodzie. Po kilku latach małżeńskie szczęście przerwała śmierć Volkharta. Dziennikarz zmarł na rak skóry w wieku 44 lat.

Mąż zachorował na nowotwór skóry. Byłam z nim do końca. Zmarł w moich ramionach. Wszystko, co potem się działo i dzieje obecnie w moim życiu, jest wynikiem tej straty. Całe życie uciekałam od tej tragedii, żyłam swoją pasją, rozwijałam się. Straciłam wspaniałego, dobrego człowieka. Wiedziałam, że to już się więcej w życiu nie wydarzy. Taka miłość, takie dobro, taka wzajemna troska. Kiedy odszedł, chciałam trochę tego dobra oddać innym. Synowi, pracy, światu - opowiadała na łamach dwutygodnika "Grazia" Magda Gessler.

Po śmierci męża Magda Gessler zdecydowała się wrócić z 5-letnim Tadeuszem do Polski.

Gdy Volkhart umarł, umarłam wraz z nim. Było mi bardzo trudno. Przyjazd do Polski był jedynym mądrym wyjściem. Tadeusz był u babci i wiedziałam, że ma dobrą opiekę, więc rzuciłam się w wir mojej pasji, czyli gotowania, tworzenia restauracji. Nie było innego wyjścia, musiałam zarabiać. Utrzymywać rodzinę. Dla mnie to był czas dużych zmian, rewolucji - wspominała restauratorka.

Dzisiaj Tadeusz ma 36 lat i jest wielkim wsparciem dla swojej mamy. Ojca wspomina głównie ze zdjęć. Jak się okazuje, wygląda niemal identycznie jak Volkhart Müller. Magda Gessler podkreśla, że syn odziedziczył po ojcu również wiele cech charakteru.

Jest totalnie niezależny, bezkompromisowy, nie przyjmuje pomocy. W życiu nie zrobiłby sobie ze mną zdjęcia, by na tym skorzystać. Sam buduje siebie i nie lubi, gdy o nim opowiadam - powiedziała w wywiadzie.

RadioZET.pl/jw