Zamknij

Tadeusz Muller pokazał spalony dom. Widok go poraził. "Nie ocalał nawet skrawek drewna" [FOTO]

28.01.2022 13:48

Tadeusz Müller stracił dom w pożarze. Po drewnianym dworku na Podlasiu zostały tylko zgliszcza. Syn Magdy Gessler dopiero po tygodniu był w stanie wybrać się na miejsce zdarzenia. "Odczucia są takie jakby miało się grypę połączoną z depresją doprawioną żałobą". 

Tadeusz Muller
fot. Instagram:@tadeusz_muller

Tadeusz Müller stracił dom w pożarze. Do zdarzenia doszło 17 stycznia w godzinach popołudniowych. Ogień gasiło aż 11 wozów strażacki, ponadto do akcji ratowniczej zaangażowali się okoliczni mieszkańcy. Niestety dworek w Radziszewie-Królach na Podlasiu doszczętnie spłonął, a to, co się ostało, jest poważnie nadwątlone.

Tadeusz Müller był zdruzgotany wiadomością o pożarze. Zabytkowa posiadłość miała być jego wymarzoną ostoją, gdzie zamierzał otworzyć pensjonat z pyszną kuchnią oraz uprawiać ekologicznie warzywa. Z kolei jego narzeczona miała tam stworzyć pracownię ceramiki. Od blisko półtora roku trwał gruntowny remont obiektu. W lutym restaurator miał się wprowadzać, ale teraz wszystkie plany legły w gruzach. Syn Magdy Gessler był tak załamany, że dopiero po dwóch tygodniach po pożarze znalazł siły, żeby pojechać na Podlasie. Niestety to, co zobaczył, kompletnie go zdołowało. 

Tadeusz Müller stracił dom w pożarze. Syn Magdy Gessler stawiał tam pensjonat

Prowadzący "Z gruntu dobre" opublikował zdjęcia spalonego domu i pokazał, jak odremontowane wnętrza wyglądały przed pożarem. Okazuje się, że obiekt w Radziszewie-Królach miał niezwykle ciekawą historię. 

Tydzień temu w pożarze spłonął dom, który remontowałem od 1,5 roku. Zabytkowy dwór zbudowany w 1933 roku był niesamowitym spełnieniem moich marzeń. Miejsce pokochałem od razu dzięki unikatowej architekturze, historii i cudownym sąsiadom, którym zależało, aby symbol wsi Radziszewo Króle nie popadł w ruinę. Dwór zbudowała rodzina Radziszewskich, doktor wykształcony w Paryżu i aptekarz. Doktor w swoim gabinecie przyjmował ludzi z całego Podlasia. Odbierał porody, wykonywał zabiegi, leczył chorych także za darmo korzystając ze swojej wiedzy zdobytej we Francji. Podczas remontu odkryłem skrytki pod schodami w kominie, w których mieszkańcy ukrywali doktora z braćmi przed wywiezieniem na Sybir. Skrytki znajdowały się też w spichlerzu, który pochodzi z 1900 roku - podkreślił Tadeusz Müller. 

Dom wydawał się być idealnym miejscem do stworzenia mini pensjonatu na 7 pokoi i prowadzenia warsztatów z mojej warzywnej kuchni. Cała posiadłość leży w 100% na glinie, z której Gosia miała korzystać w swojej pracowni ceramicznej stworzonej w spichlerzu. (...) Dworek doktora zdobył 3 nagrodę w konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w 2008 r. 

(...) Dom był na ukończeniu i w lutym mieliśmy w nim już nocować. W każdym pokoju były piece kaflowe a ściany ociepliliśmy ekologiczną celulozą, tynki wykonaliśmy z naturalnej gliny, które prezentowały się olśniewająco. Najwięcej pracy i kosztów przysporzyło zrobienie łazienek w każdym pokoju, na parterze 3 a na strychu zmieściły się aż 4 pokoje. Strata domu w pożarze to koszmarne doświadczenie, jest jak odejście bliskiej osoby. Odczucia są takie jakby miało się grypę połączoną z depresją doprawioną żałobą. Dopiero po tygodniu byłem w stanie pojechać na miejsce i zmierzyć się z druzgocącym widokiem. Wewnątrz nie ocalał nawet skrawek drewna. Ogień był aż tak bezlitosny - wyznał załamany syn Magdy Gessler. 

Faktycznie, skala strat jest ogromna, a najbardziej smuci fakt, że poszła z dymem bardzo kosztowana inwestycja, na którą Tadeusz Müller zaciągnął kredyt i włożył mnóstwo pracy, żeby odrestaurować podupadającą perełkę lokalnej architektury. Niestety możemy tylko współczuć tak dotkliwej straty. Miejmy nadzieję, że restauratorowi jeszcze uda się spełnić marzenie o własnym pensjonacie. 

loader
Śluby gwiazd: w jakim wieku polskie gwiazdy wzięły ślub?
10 Zobacz galerię
fot. AGENCJA SE/East News