Obserwuj w Google News

TVN przywraca kontrowersyjny program. Wcześniej w sprawie show reagował Rzecznik Praw Dziecka

2 min. czytania
12.08.2022 17:21
Zareaguj Reakcja

"Surowi rodzice" wracają po długiej przerwie. Program był emitowany w latach 2012-2014 na antenie TVN i wzbudzał spore kontrowersje. Na początku sierpnia ruszyły castingi do czwartej części znanego formatu. Kiedy i gdzie będzie można ogląda "Surowych rodziców"? 

Surowi rodzice
fot. YouTube/tvnpl

"Surowi rodzice" to program typu reality show o trudnej młodzieży opary na znanym brytyjskim formacie "The World's Strictest Parents". Bohaterami programu są nastolatkowie sprawiający kłopoty wychowawcze. Rodzice wymieniają się dziećmi i próbują naprawić ich zachowanie. Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, właśnie trwają castingi do kolejnej edycji "Surowych rodziców", którzy wracają po ośmiu latach przerwy. 

Redakcja poleca

"Surowi rodzice" wracają. TVN wskrzesza kontrowersyjny reality show 

Program był emitowany w latach 2012-2014 na antenie TVN. Nakręcono trzy edycje, obecnie trwają poszukiwania uczestników czwartego sezonu. 

Poszukiwani są rodzice i nastolatki (11-16 lat), którzy zechcieliby poprawić i wzmocnić swoje relacje oraz zobaczyć, jak wygląda życie w innych rodzinach, a także rodziny, które zechciałyby na kilka dni pod swój dach przyjąć nastoletnie dzieci i pokazać im jak wygląda życie u nich - podaje serwis Wirtualnemedia.pl. 

Reality show "Surowi rodzice" wcześniej było ostro krytykowane przez widzów oraz ekspertów. Na program wpłynęło 10 skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w tym jedna od Rzecznika Praw Dziecka. Psychologowie zrzeszeni w centrum "Po zmianę" wystosowali petycję do władz TVN, w której domagali się zdjęcia programu z anteny. 

Zmuszanie do modlitwy, ośmieszanie, upokarzanie, cynizm, seksizm, wdrażanie w role społeczne oparte na szkodliwych stereotypach, izolacja, odmawianie jedzenia czy szantaż to lansowanie kar. [...] Program "Surowi rodzice" emitowany jest w kraju, gdzie metody wychowawcze oparte są często na przemocy, a dodatkowo telewizja promuje przemoc symboliczną, religijną i psychologiczną. Jest to podważanie wysiłku środowisk naukowych oraz wielu polskich organizacji pozarządowych, promujących rozwiązywanie konfliktów bez przemocy, dbających o prawa dziecka i prawa człowieka, a także wyrażających sprzeciw wobec przemocy w rodzinie - zwracano uwagę w liście otwartym do Rzecznika Praw Dziecka.

Rzecznik skierował skargę do KRRiT, lecz ta nie dopatrzyła się w produkcji niczego niestosownego, poza naruszeniem swobód religijnych małoletnich bohaterów programu. Nadawca musiał jedynie zmienić kwalifikację wiekową audycji. 

Na razie nie wiadomo, kiedy pojawi się czwarta seria "Surowych rodziców". Grupa Discovery nie zdradza też, na jakim kanale będzie można oglądać reality show.