Obserwuj w Google News

Satyryk ekspertem od skażenia Odry w TVP Info. „Z rtęcią ryby się oswoiły”

3 min. czytania
14.08.2022 17:38
Zareaguj Reakcja

Ryszard Makowski – felietonista i piosenkarz, a przede wszystkim kabareciarz oraz satyryk ze „Studia YaYo” i dawny członek kabaretu OT.TO, był gościem "Salonu dziennikarskiego" w TVP Info. Z jego ust padły słowa, które wprawiły widzów w osłupienie.

TVP Info
fot. Twitter@patmaz83screen

Katastrofa ekologiczna na Odrze jest jednym z najgłośniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń w Polsce w ostatnich tygodniach. Po długim czasie milczenia temat ten podjęły także media prorządowe, dla których problem skażenia drugiej po Wiśle największej polskiej rzeki, zdawał się nie istnieć – podobnie jak dla polityków obozu rządzącego, którzy nie reagowali na doniesienia o śniętych rybach, płynące już w lipcu.

TVP przyzwyczaiło już swoich widzów, że w roli ekspertów różnych programach pojawiają się osoby, które niekoniecznie z danym tematem są związane i mają wiedzę, by się o nim w mediach wypowiadać. Wystarczy wspomnieć Jacka Posobca – amerykańskiego trolla i piewcę teorii spiskowych, który pojawił się w programie redaktora Rachonia, czy rapera Wujka Samo Zło, w roli eksperta od geopolityki. Hitem ostatnich dni był także komentarz Zenka Martyniuka w naukowym, zdawało się, materiale o deszczu meteorytów.

Zobacz także: Snoop Dogg wyśmiewa słynną wpadkę w „Pytaniu na Śniadanie”. Pokazał to w swoich social mediach

Satyryk ekspertem od skażenia Odry w TVP Info. „Z rtęcią ryby się oswoiły”

Teraz w TVP Info znów w zaskakujący sposób dokonano wyboru ekspertów zaproszonych do studia. W niedawnym wydaniu „Salonu dziennikarskiego” w TVP Info poruszono m.in. temat skażenia Odry. Do studia zaproszony został Ryszard Makowski – felietonista i piosenkarz, a przede wszystkim kabareciarz oraz satyryk ze „Studia YaYo” i dawny członek kabaretu OT.TO.

Komentując kwestię skażenia Odry rtęcią, Makowski wyraził zaskoczenie skalą pomoru ryb. Odniósł się do faktu, że wiele morskich ryb ma w sobie duże ilości rtęci (nie bez kozery obecnie podkreśla się, że ryby mogą zawierać w sobie całą „tablicę Mendelejewa” – przyp. aut.). W związku z tym – dywagował Makowski – wiele ryb już musiało się z obecnością rtęci w wodzie oswoić. Niemożliwe jest więc, by to rtęć była odpowiedzialna za pomór – tak można interpretować jego słowa – chyba że byłaby to „rtęciowa bomba atomowa”.

Makowski nie kryje swoich prorządowych sympatii. Zresztą przed kilkoma dniami zaatakował w sieci kabaret Neo-Nówka za skecz „Wigilia2022”, przekonując, że „oplucie PiS to szczyt ich możliwości”.

Wielu dietetyków mówi, że w rybach jest rtęć, może w tych morskich bardziej. Więc z tą rtęcią te ryby się chyba oswoiły przez te wszystkie lata. Jeżeli byłaby to rtęć, to musiałaby to być jakaś rtęciowa bomba atomowa wrzucona do tej wody – stwierdził Makowski i w kolejnych słowach w pokrętny sposób tłumaczył, dlaczego doszło do katastrofy. Przy okazji pochwalił rząd, który świetnie daje sobie radę z rządzeniem.

Redakcja poleca

Ja bym się skłaniał do tego, że to nie jest całkiem przypadkowe. Wiadomo, że nieprzypadkowe rzeczy są u nas coraz bardziej konieczne, bo ta władza, jeśli chodzi o problemy z rządzeniem, daje sobie radę, więc potrzebne są sytuacje, w których będzie trudno dać sobie radę. No i takie sytuacje, jak widać, się zdarzają – zamknął temat.

Trzeba oddać Makowskiemu, że jest absolwentem Wydziału Chemicznego UW, jednak prawdopodobnie obecnie bliżej mu do całkiem innych tematów.

Wypowiedzi satyryka w „Salonie dziennikarskim” zbulwersowały, jak i rozbawiły wielu internautów.

Dobrze facet mówi! Dać mu szklankę wody (z Odry), żeby w gardle nie zaschło.

Nawet nie trzeba włączać głosu, żeby wiedzieć, że to wina opozycji... Jejku, jaką my mamy podstępną tę opozycję, rzeki trują nawet. Zaraz zaczną podkładać nogi na korytarzach MIŁOŚCIWIE NAM PANUJĄCYM byle tylko utrudnić im sprawowanie władzy, bo za dobrze im to wychodzi.

Ustalone. To sabotaż opozycji, by uwalić „dającą sobie radę” władzę – podsumowują komentujący.