Obserwuj w Google News

Pogrzeb księcia Filipa. Jak będzie wyglądał i kiedy się odbędzie? Podano pierwsze informacje

2 min. czytania
09.04.2021 17:05
Zareaguj Reakcja

Książę Filip zmarł w piątek 9 kwietnia w wieku 99 lat. Podano pierwsze oficjalne informacje na temat pogrzebu męża królowej Elżbiety II. Książę Edynburga nie będzie miał pogrzebu państwowego. W uroczystościach weźmie udział tylko najbliższa rodzina.

Książę Filip pogrzeb
fot. REX/East News

Książę Filip nie będzie miał pogrzebu państwowego. Taką informację przekazał brytyjski College of Arms. W związku z pandemią COVID-19 naruszona zostanie także tradycja tzw. Lying in state. Zazwyczaj trumna z ciałem członka rodziny królewskiej wystawiana była w budynku państwowym, aby obywatele mogli złożyć swoje kondolencje i oddać cześć zmarłemu. W przypadku księcia Edynburga w uroczystościach pogrzebowych weźmie udział tylko najbliższa rodzina.

- Pogrzeb nie będzie pogrzebem państwowym i nie będzie poprzedzony wystawieniem trumny. Ciało Jego Królewskiej Mości spocznie w zamku Windsor po nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego. Jest to zgodne ze zwyczajem i życzeniami Jego Królewskiej Mości [...] Prosi się, aby obywatele nie próbowali uczestniczyć w żadnym z wydarzeń składających się na pogrzeb - czytamy w komunikacie College of Arms.

Zobacz także:  Książę Filip nie żyje. Po jego śmierci rozpoczęto operację Forth Bridge

Pogrzeb księcia Filipa. Jak będzie wyglądała uroczystość?

Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w następną sobotę, 17 kwietnia o godz. 15.00 w Windsorze. Ceremonia odbędzie się zgodnie z wymogami restrykcji epidemicznych, co oznacza, że będzie mogło w niej wziąć maksymalnie 30 osób. Lista uczestników zostanie ogłoszona w czwartek, ale - jak się oczekuje - znajdą się na niej wszystkie dzieci i wnuki księcia, w tym książę Harry, choć będąca w ciąży jego żona, księżna Meghan, za radą lekarzy, nie przyleci z USA.