Zamknij

Po śmierci Elżbiety II jest jedyną królową w Europie. Kim jest Małgorzata II?

Anna Skalik
12.09.2022 15:22

To ona jest obecnie jedyną królową w Europie. Duńska monarchini panuje już 50 lat. Kim jest Małgorzata II?

Małgorzata II
fot. Instagram/@dnaroyals/screen

Brytyjska rodzina królewska od wielu lat była jednym z najbardziej znanych monarszych rodów na świecie. W ciągu ostatnich dziesięcioleci nabrała także nieco celebryckiego charakteru, a to m.in. za sprawą głośnych skandali, osoby księżnej Diany, czy też małżeństwa księcia Harry’ego z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Patrząc na inne europejskie rody królewskie, nie sposób stwierdzić, że brytyjska "royal family" i show-biznes często się przenikały. Członkowie familii królowej Elżbiety II wielokrotnie gościli na łamach plotkarskich magazynów, a ich poczynania z uwagą śledzili dziennikarze na całym świecie. Chyba żaden z rodów królewskich w Europie nie jest tak znany, jak ten w Wielkiej Brytanii. Czy to się zmieni? Teraz oczy mogą zwrócić się na Danię. To tam na tronie zasiada Małgorzata II i to ona jest obecnie jedyną królową w Europie. W tym roku mija już 50 lat od kiedy jest na tronie.

Zobacz także: Niezwykły gest królowej Elżbiety II. To zrobiła przed śmiercią

Po śmierci Elżbiety II jest jedyną królową w Europie. Kim jest Małgorzata II?

Małgorzata II to duńska królowa, która została koronowana 14 stycznia 1972 roku w wieku 31 lat. Urodziła się 1940 roku w Kopenhadze jako najstarsza córka króla Fryderyka IX i królowej Ingrid Bernadotte. Jej mężem jest Henryk de Laborde de Monpezata.

Właśnie w tym roku odbyć się miała huczna 50. rocznica panowania królowej. Jednak uroczystości, które były planowane na styczeń, zostały przesunięte z powodu pandemii. Miały odbyć się w miniony weekend, ale zostały mocno okrojone ze względu na śmierć królowej Elżbiety II.

Małgorzata II cieszy się olbrzymim uznaniem i sympatią wśród Duńczyków. Cenią monarchinię za pozytywne zmiany, jakie w ich opinii wprowadziła w kraju. Co ciekawe również, poddani szanują królową za unikanie rozgłosu i trzymanie rodziny z dala od skandali.

Obecnie Małgorzata II jest pierwszą żyjącą tak długo panującą na tronie kobietą i drugą pod tym względem osobą na świecie: tuż przed nią jest rządzący o 4 lata dłużej sułtan Brunei, Hassanal Bolkiah.