Obserwuj w Google News

Piotr Machalica wyróżniony pomnikiem. Polskie gwiazdy uczciły pamięć zmarłego aktora. "Ważny dzień" [FOTO]

2 min. czytania
04.07.2022 13:06
Zareaguj Reakcja

Piotr Machalica zmarł 14 grudnia 2020 roku. Pamięć legendarnego polskiego aktora postanowiono uczcić odsłonięciem poświęconego mu pomnika. W uroczystości wzięły udział krajowe gwiazdy.

Piotr Machalica
fot. screen: YouTube / Magazyn VIVA!

Piotr Machalica zmarł 14 grudnia 2020 roku. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych pozostawił ogromną pustkę w sercach rodziny, przyjaciół, współpracowników i szerokiego grona oddanych fanów. Ciężko wymienić wszystkie znaczące role artysty. Mogliśmy oglądać go w takich produkcjach jak "Sztuka kochania", "Trzy kolory. Biały" czy kultowej serii "Dekalog". Współpracował z wieloma teatrami, był także uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej i uzdolnionym aktorem dubbingowym. Odejście pana Piotra było ogromnym ciosem dla polskiej kultury i środowiska artystycznego.

Machalica zmagał się z wieloma chorobami, do jego śmierci przyczyniło się także zarażenia koronawirusem.

- COVID jest bezlitosny. Wiele osób było bliskich odejścia, ja też, Piotrkowi się nie udało. Nie mogę tego zrozumieć. Jeżeli umiera ktoś, kto jest bliski bardzo wielu ludziom, był przez nas kochany, to to ma jakąś większą siłę. Wszystko, co się teraz mówi, jest banalne i bez sensu - wspominał Artur Barciś.

Przez ostatnie lata urodzony w Warszawie aktor był mocno związany z Częstochową. To właśnie w tym mieście, niedaleko Jasnej Góry, odsłonięto pomnik upamiętniający zmarłą legendę polskiego kina.

ZOBACZ TAKŻE:  Gwiazdy, które zmarły na koronawirusa lub z powodu powikłań po COVID-19 [ZDJĘCIA]

Redakcja poleca

Piotr Machalica uczczony w Częstochowie. Odsłonięto "ławeczkę" zmarłego aktora

Ławka, na której możemy symbolicznie przysiąść przy postaci Piotra Machalicy, została odsłonięta w III alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. W uroczystości, którą poprowadził Jan Wołek, wzięli udział między innymi Katarzyna i Cezary Żakowie, Artur Żmijewski i Hanna Śleszyńska. Wdowa po aktorze, Aleksandra Sosnowska-Machalica, przyznała, że "ławeczka" stanęła w miejscu, które jej mąż często odwiedzał.

- Absolutnie od początku byłam przekonana, że to musi być ławeczka. Dlatego, że Piotruś uwielbiał siedzieć w ogródkach kawiarni i patrzeć na ludzi. A jeszcze jak udało się uzyskać zgodę na tę lokalizację, bo to był ulubiony kawałek alei Piotra, gdzie najczęściej przesiadywał, to jestem szczęśliwa. To dla mnie bardzo ważny dzień i bardzo się cieszę, że jest ta ławeczka - opowiadała.

Aleksandra ma także nadzieję, że wierni fani aktora będą odwiedzać to wyjątkowe miejsce i spędzać czas z jej mężem.

- Ilekroć będziecie przechodzili częstochowskimi Alejami, to nadłóżcie 100 czy 200 m po to, żeby się przysiąść do Piotrusia, tak jak on przez całe swoje twórcze życie przysiadał się do was. Bo na tym polega praca aktora: na przysiadaniu się do ludzi. Siądźcie więc, proszę, koło niego, pomilczcie, powspominajcie - zaapelowała.