Zamknij

Piotr Jacoń z mocnym apelem do polityków i Kościoła. „Naszym tęczowym dzieciom dajcie święty spokój”

31.08.2022 13:06

Piotr Jacoń odebrał nagrodę w kategorii „Media” podczas Gali Wolności Słowa w Gdańsku. Dziennikarz TVN24 w swoim przemówieniu zwrócił się nie tylko do polityków, ale również do Kościoła. Nagrodzono go brawami.

Piotr Jacoń
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Piotr Jacoń w zeszłym roku wyjawił, że jest ojcem transpłciowej córki, Wiktorii. Napisał książkę „My, trans”, zrealizował reportaż „Wszystko o moim dziecku” i zaangażował się w uświadamianie społeczeństwa. W maju tego roku zrelacjonował, jak sąd potraktował Wiktorię w sprawie uzgodnienia jej płci.

Dziennikarz wspominał, że Wiktoria została nazwana „synem płci żeńskiej”, musiała przedstawić się starym imieniem, co kompletnie ją rozbiło. Chociaż wyrok był satysfakcjonujący, to stres i nerwy były nieporównywalne. Teraz Piotr Jacoń ponownie zabrał głos.

Zobacz także: Dramat transpłciowej córki Piotra Jaconia. Popłakała się po tym, co usłyszała u lekarza

Piotr Jacoń zaapelował do polityków i Kościoła

Piotr Jacoń na samym początku uderzył w Andrzeja Dudę. Odniósł się do decyzji, którą na końcu swojej kadencji podjęła opozycja, a która odeszła wniwecz, gdy zmienili się rządzący.

- Nieomal dokładnie siedem lat temu osoby transpłciowe w Polsce i wszystkie ich rodziny straciły możliwość godnego życia w państwie, w którym płacą podatki. Niemal dokładnie siedem lat temu koalicja PO-PSL na końcu swojej kadencji, na końcu kadencji tamtego Sejmu, przyjęła ustawę o ustaleniu płci. I zaraz potem - bo to już był koniec kadencji - ta ustawa trafiła do nowego prezydenta. Prezydenta Andrzeja Dudy. I to była pierwsza ustawa, którą prezydent Andrzej Duda zawetował – zaczął Piotr Jacoń.

Dziennikarz ma za złe, że politycy nie zrobili wówczas nic, aby odrzucić weto Andrzeja Dudy. Zaapelował do partii opozycyjnych, aby wreszcie naprawiły dawne błędy.

- A teraz jest apel do wszystkich partii opozycyjnych, które mają plan, żeby naprawiać Polskę po rządach PiS. Pamiętajcie, że macie parę rzeczy także do naprawienia po sobie. Jedną z tych rzeczy, jest ustawa o ustaleniu płci – apelował dziennikarz.

Piotr Jacoń ma nadzieję, że ustawa o ustaleniu płci będzie jedną z pierwszych, którą uchwali nowy skład Sejmu. Chciałby też, aby pary jednopłciowe mogły adoptować dzieci.

- Apeluję do Was, abyście mieli ze sobą takie zmiany w prawie w tej kampanii, które zapewnią w tym kraju możliwość małżeństw jednopłciowych, bo takie małżeństwa są w Polsce, mamy takich znajomych, naszych bliskich, ale państwo ich nie dostrzega. I także, by takie pary mogły legalnie adoptować dzieci. O to was proszę – mówił.

Według dziennikarza dzięki takiej zmianie w Polsce przybędzie szczęśliwszych ludzi i rodzin – „nierzadko katolickich, a także pisowskich”. Przypomniał, że dzieci muszą mieć w sobie bardzo wiele odwagi, aby w ogóle funkcjonować w Polsce. Na koniec zwrócił się do Kościoła.

- Miejcie te swoje kościelne rozwody, ale naszym tęczowym dzieciom zostawcie przynajmniej cywilne śluby i dajcie im święty spokój – zakończył Piotr Jacoń, a publika nagrodziła go owacjami.

loader
Gwiazdy, które doświadczyły przemocy
7 Zobacz galerię
fot. EAST NEWS