Zamknij

Pierwsza dama Ukrainy nieustannie wspiera męża podczas wojny. Kim jest Ołena Zełenska?

Klaudia Bochenek
07.03.2022 22:01

Ołena Zełenska nieustannie wspiera męża w czasie tragicznym dla całej Ukrainy. Początkowo nie chciała być pierwszą damą, nie chciała nawet, aby ukochany kandydował w wyborach prezydenckich. Wiedziała, że ich życie diametralnie się zmieni. Zawsze jednak podkreślała, że będzie wspierać Wołodymyra Zełenskiego we wszystkich jego przedsięwzięciach i marzeniach.

Ołena Zełenska Wołodymyr Zełenski
fot. Screen Instagram zelenskiy_official

Już od prawie dwóch tygodni trwa wojna Rosji z Ukrainą. Ponad milion mieszkańców zaatakowanego kraju dotarło do Polski, ale to jeszcze nie koniec. Na posterunku niezmiennie pozostaje Władymyr Zełenski – prezydent Ukrainy. Zapowiedział, że nie opuści Kijowa, a gdy USA zaproponowało mu transport w bezpieczne miejsce, zdecydowanie odmówił. Teraz rzadko widzi się z rodziną, o czym opowiedział w jednym z wywiadów. Kim jest jego żona?

Zobacz także: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Ołena Zełenska – kim jest pierwsza dama Ukrainy?

Wołodymyr Zełenski w publicznych wpisach nie wstydzi się okazywać miłości swojej żonie nawet przy okazji oficjalnych wystąpień i spotkań. Z okazji jej 44. urodzin napisał nawet wiersz.

- Moja kochana, dzisiaj są twoje urodziny. Tyle chcę ci powiedzieć… Ale nie jesteśmy tu sami. Jak zawsze ostatnio. Więc spróbuję bardzo ostrożnie, ale ty mnie zrozumiesz – pisał Wołodymyr Zełenski na Instagramie.

Jaka jest historia ich miłości? Oboje urodzili się w Krzywym Rogu. Chociaż uczyli się w tym samym liceum, nie mieli szansy poznać się bliżej. Ten stan rzeczy zmienił się dopiero na studiach.

Władymyr Zełenski wybrał prawo na Krzyworoskim Uniwersytecie Ekonomicznym, a Ołena (wtedy jeszcze Kijaszko) architekturę na Uniwersytecie Technicznym. Oboje jednak nie pracowali w zawodzie.

Ołena Zełenska jeszcze na studiach zaczęła pisać teksty do kabaretu „Studio Kwartał 95”. Występował tam jej przyszły mąż, a znajomość szybko przerodziła się w miłość. Wzięli ślub 6 września 2003 roku, a wesele odbyło się w gronie znajomych i rodziny.

Doczekali się 17-letniej córki Ołeksandry oraz 9-letniego syna Kiriłła. Ołena Zełenska jest bardzo rodzinną osobą, ale stara się strzec swojej prywatności. Kiedy mąż wystartował w wyborach prezydenckich, wiedziała, że media nie dadzą jej spokoju.

- Nie chciałam, by kandydował. Byłam przeciwna, bo wiedziałam, jak bardzo to zmieni nasze życie. […] Mówiąc serio, bardzo długo o tym rozmawialiśmy i wiedział, że bez względu na to, co zdecyduje, będę go wspierać – mówiła Ołena Zełenska w rozmowie z ukraińskim „Vogue”.

Jak opowiadała, o pomyśle męża dowiedziała się z mediów. Kiedy skonfrontowała go z informacjami, Wołodymyr Zełenski miał powiedzieć, że zapomniał ją uprzedzic. Potem w wywiadach z uśmiechem mówiła, że ukochany wciąż potrafi ją zaskoczyć.

- Mogłabym dalej żyć swoim życiem, z dala od problemów i ataków mediów. Postanowiłam jednak wspierać męża: pod względem emocjonalnym to nie jest dla niego łatwa praca, on potrzebuje kogoś blisko – mówiła Ołena Zełenska.

Postanowiła wykorzystać jednak swoją nową posadę, aby zrobić coś dobrego. Dzięki jej zaangażowaniu doszło do reformy sposobu żywienia w ukraińskich szkołach, działa też na rzecz równouprawnienia kobiet oraz przeciwdziałania przemocy domowej. Teraz, w obliczu wojny, wspiera swój naród.

Ołena Zełenska opublikowała kilka postów. 24 lutego skierowała swoje słowa do Ukraińców, pisząc, że są niesamowici w swoim działaniu. Zagrzewa ich do walki, pociesza, a także apeluje o oddawanie krwi oraz dzielenie się jakąkolwiek pomocą z potrzebującymi.

Ogromnie dotknęła ją śmierć ukraińskich dzieci. Na Facebooku oraz Instagramie opublikowała ich wizerunki oraz historie. Zaapelowała o stworzenie korytarzy humanitarnych oraz o zamknięcie nieba nad Ukrainą. Napisała również, że wizerunki zmarłych dzieci powinny zobaczyć rosyjskie matki, aby te zrozumiały, jakie piekło zgotowali ich synowie w sąsiednim kraju.

loader
Gwiazdy, które pomagają Ukrainie
10 Zobacz galerię
fot. screen: Instagram / martamanowska / filip_chajzer/ margaret_official