Zamknij

Królowa Elżbieta odwołała udział w uroczystości z okazji Platynowego Jubileuszu. Co się stało?

06.06.2022 12:43

Królowa Elżbieta świętowała 70 lat panowania. Niestety, brytyjska monarchini nie pojawiła się na uroczystych obchodach. Królowej Elżbiety zabrakło na słynnym wyścigu konnym Epsom Derby. Co się stało?

Królowa Elżbieta
fot. Instgram.com/The Royal Family

Królowa Elżbieta mimo swojego wieku w dalszym ciągu pozostaje aktywna i pojawia się na ważnych wydarzeniach. Niestety, zabrakło jej na Platynowym Jubileuszu, czyli 70-leciu jej panowania. Właśnie w tym roku mija 70 lat od kiedy Elżbieta II objęła tron po śmierci swojego ojca Jerzego VI. W trakcie swojego panowania Elżbieta przetrwała zmiany 14 premierów Wielkiej Brytanii oraz 7 papieży. Elżbieta II jest najdłużej panującą monarchinią w historii swojego kraju. W piątek, 3 czerwca królowa miała pojawić się na mszy dziękczynnej w katedrze św. Pawła, lecz ostatecznie nie wzięła w niej udziału.

Zobacz też: Meghan i Harry poniżeni przez Elżbietę II? Książęca para odsunięta od królowej podczas jubileuszu

Królowa Elżbieta odwołała udział w uroczystości z okazji Platynowego Jubileuszu. Co się stało?

Z kolei w sobotę, 4 czerwca monarchini miała oglądać na żywo słynne wyścigi konne Epsom Derby. Niestety, na tym wydarzeniu również jej zabrakło. Brytyjczycy mogli zobaczyć za to Elżbietę z balkonu. To właśnie stamtąd oglądała defiladę i pokaz brytyjskich sił powietrznych. Z kolei w zamku w Windsorze, gdzie mieszka od 2020 roku, uczestniczyła w wieczornym zapaleniu świateł.

Brytyjskie media natychmiast zaczęły rozpisywać się o stanie zdrowia 96-letniej monarchini. Ze względu na swój wiek Elżbieta musi po prostu odpoczywać.

Sama zainteresowana opublikowała oświadczenie, w którym zwróciła się do poddanych. Podziękowała za tak huczne obchodzenie święta.

"Jeśli chodzi o to, jak oznaczyć 70 lat jako królowa, nie ma przewodnika, za którym można podążać. Jestem pierwsza. Ale jestem pokorna i głęboko poruszona, że tak wielu ludzi wyszło na ulice, aby świętować mój Platynowy Jubileusz. Chociaż nie mogłam osobiście uczestniczyć w każdym wydarzeniu, moje serce było z wami wszystkimi i nadal jestem oddana, aby służyć wam najlepiej, jak potrafię, wspierana przez moją rodzinę. Zainspirowała mnie życzliwość, radość i braterstwo, które były tak widoczne w ostatnich dniach i mam nadzieję, że to odnowione poczucie wspólnoty będzie odczuwalne przez wiele lat. Dziękuję wam najserdeczniej za życzenia i za rolę, jaką wszyscy odegraliście w tych radosnych obchodach" - podkreśliła.