Obserwuj w Google News

Królowa Elżbieta kończy 95 lat. Obchodzi urodziny w cieniu żałoby

2 min. czytania
21.04.2021 13:40
Zareaguj Reakcja

Królowa Elżbieta II obchodzi swoje 95. urodziny. Najdłużej panująca monarchini przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku. Tegoroczne świętowanie tego dnia nie będzie jednak huczne. Uroczystości zostały odwołane ze względu na pandemię koronawirusa oraz żałobę królowej po śmierci jej męża.

Królowa Elżbieta II
fot. Rex Features/East News

Królowa Elżbieta II skończyła 95 lat. Choć zwykle z urodzinami monarchini związane były głośne obchody, w tym roku będzie całkiem inaczej. Spektakularna celebracja urodzin została odwołana w związku z trwającą pandemią koronawirusa oraz żałobą królowej. Elżbieta II kilka dni temu pożegnała ukochanego męża. Książę Filip zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat, a jego pogrzeb odbył się w sobotę 17 kwietnia.

- Dziś są 95. urodziny królowej. Królowa urodziła się o 2.40 nad ranem 21 kwietnia 1926 r. przy 17 Bruton Street w Mayfair w Londynie. Była pierwszym dzieckiem księcia i księżnej Yorku, którzy później zostali królem Jerzym VI i królową Elżbietą. W tym roku Jej Królewska Mość pozostaje w zamku Windsor, w związku z żałobą po śmierci księcia Edynburga - można przeczytać na oficjalnym profilu The Royal Family na Instagramie.

Zobacz także:  Królowa Elżbieta II poniosła kolejną stratę. Zmarł jej wieloletni przyjaciel Michael Oswald

Królowa Elżbieta II obchodzi smutne urodziny. Kończy 95 lat

Królowa Elżbieta II wystosowała specjalny list do poddanych z okazji swoich urodzin. Monarchini podziękowała za wszystkie życzenia oraz okazane wsparcie po śmierci jej męża - księcia Filipa.

- Z okazji moich dzisiejszych 95. urodzin otrzymałam wiele życzeń, które bardzo sobie cenię. Jako rodzina przeżywamy okres wielkiego smutku, ale pocieszeniem dla nas wszystkich było, kiedy mogliśmy zobaczyć i usłyszeć wyrazy uznania dla mojego męża od osób z Wielkiej Brytanii, Wspólnoty Narodów i z całego świata. Moja rodzina i ja chcielibyśmy podziękować za całe wsparcie i życzliwość, jakie okazano nam w ostatnich dniach. Jesteśmy głęboko poruszeni i wciąż przypominamy sobie o tym, że Filip miał tak niezwykły wpływ na niezliczoną liczbę ludzi przez całe swoje życie - czytamy.