Obserwuj w Google News

Koncert „Za kroplę krwi” w warszawskiej Stodole. 14 listopada wystąpią m.in. Coma, Peja i Paulina Przybysz

Piotr Krajewski
3 min. czytania
08.11.2019 12:26

W legendarnym warszawskim klubie Stodoła w dniu 14 listopada wystąpią rockowa Coma, hip-hopowy Peja, popowa Paulina Przybysz, operowy Marek Torzewski i discopolowy Weekend. Koncert „Za kroplę krwi” jest bezpłatny. Wystarczy wziąć udział w badaniu poziomu cukru we krwi.

Koncert „Za kroplę krwi” w warszawskiej Stodole. 14 listopada wystąpią m.in. Coma, Peja i Paulina Przybysz
fot. mat. prasowe

Koncert „Za kroplę krwi” w Warszawie

Za wejście na koncert „Za kroplę krwi” nie będzie trzeba wydać nawet 1 złotówki — wystarczy zgoda na darmowe zbadanie poziomu cukru we krwi przez Fundację Michała Figurskiego „Najsłodsi”.

Zestawienie ze sobą tak różnych gatunków muzycznych jest zabiegiem celowym. Niezależnie jakiej muzyki słuchasz —  cukrzyca nie wybiera — mówi Michał Figurski, założyciel Fundacji Najsłodsi.

Koncert będzie pierwszym z cyklu koncertów organizowanych corocznie 14 listopada w Światowy Dzień Cukrzycy. Będzie wyjątkowym wydarzeniem nie tylko ze względu na swój nietypowy line-up, ale także planowane duety artystów z różnych muzycznych światów.

Na koncercie inaugurującym działalność Fundacji po raz ostatni będziecie mogli usłyszeć zespół Coma, który kończy swoją działalność sceniczną. 

Bezprecedensowy jest sposób dystrybucji biletów na koncert. Wejście do klubu będzie się odbywało za darmo po zmierzeniu poziomu cukru we krwi. Badania przeprowadzane będą przez wykwalifikowaną kadrę pielęgniarek na terenie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 13 i 14 listopada. Artyści, występujący tego dnia w Stodole także zostaną przebadani. 

Inicjatywa Fundacji będzie jednocześnie zapowiedzią cyklicznych badań przesiewowych, które pomogą nam poszukać "zaginionego miliona".  Obecnie dane statystyczne mówią o około 2,3 miliona chorujących na cukrzycę w Polsce, a szacuje się, że ich rzeczywista liczba wynosi niespełna 3,5 miliona.  

Koncert poprowadzą Michał Figurski i Piotr „Kędzior” Kędzierski.

Wystartowała Fundacja Michała Figurskiego "Najsłodsi"

12 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca działanie Fundacji Michała Figurskiego "Najsłodsi", której celem jest wspieranie osób z cukrzycą. Podczas spotkania z udziałem Ambasadorów, mediów i przedstawicieli Rady Naukowej pod przewodnictwem prof. Leszka Czupryniaka, zostały zaprezentowane plany działania fundacji na najbliższe miesiące. Kampania startuje pod hasłem „Pokaż nam swój środkowy palec”.

Wśród Ambasadorów fundacji znalazły się osoby znane ze świata muzyki, filmu i polityki, m.in. Paulina Przybysz, Marta “Mandaryna” Wiśniewska, Olaf Lubaszenko, Michał Piela, Michał Kamiński czy Ryszard Kalisz, którzy użyczyli swojego wizerunku na cele kampanii promującej fundację.

Fundacja "Najsłodsi" Michała Figurskiego chce pokazać środkowy palec cukrzycy i przekonać młode osoby, że to nie choroba starszych, a całego społeczeństwa. Launch kampanii rozpoczyna pracę fundacji nad znalezieniem brakującego miliona osób nieświadomych swojej choroby.

Czarno-czerwone logo Fundacji “Najsłodsi” — dłoń zaciśnięta w charakterystycznym geście odwróconego środkowego palca z widoczną kropelką krwi symbolizuje z jednej strony środkowy palec wystawiony cukrzycy ale i niezbędne w codziennym funkcjonowaniu każdego diabetyka pomiar glukozy we krwi (odbywający się właśnie przeznakłucie palca).

Nie wszyscy wiedzą, że ogromną część osób cierpiących na cukrzycę stanowi grupa 18+ i to właśnie do nich będziemy kierowali nasze działania. Z uwagi na to, że moja przygoda z cukrzycą zaczęła sięw wieku 18 lat, znam ją od podszewki i wiem,jak czują się osoby chore. Niestety w dalszym ciągu dla osób młodych temat cukrzycy jest czymś krępującym, a z własnego doświadczenia wiem, że bagatelizacja tematu jest najgorszą rzeczą jaką można zrobić — mówi Michał Figurski, założyciel oraz pomysłodawca Fundacji Najsłodsi i dodaje: "Po 25 latach niewłaściwego leczenia doprowadziłem się do stanu, w którym groziła mi amputacja kończyn, ślepota i zagrażające życiu powikłania. Fundacja została powołana, aby walczyć ze schorzeniem, które ze względu na ogrom zachorowań, nabiera cech epidemii społecznej, a społeczeństwo nie tłumaczy młodym osobom jak ważna jest wiedza i jakie są możliwe formy leczenia".

Fundacja
fot. mat. prasowe

RadioZET.pl/mat.prasowe/PK