Zamknij

Kolejna żałoba w rodzinie królewskiej. Zmarła bliska Elżbiecie II lady Mary Russell

27.09.2022 17:08

Lady Mary Russell nie żyje. W wieku 88 lat zmarła arystokratka bliska Elżbiecie II. Odeszła dzień przed pogrzebem monarchini. Lady Mary Russel była nie tylko przyjaciółką królowej, ale też jej druhną podczas koronacji.

Elżbieta II lady Mary Russell
fot. Matt Crossick/ EMPICS Entertainment/East News, East News/Image State/The Print Collector

Lady Mary Russell odeszła. Rodzina Windsorów po pogrzebie Elżbiety II znów pogrążyła się w żałobie. Jak można przeczytać w nekrologu opublikowanym w „The Times”, arystokratka zmarła 18 września. Jest wspomniana jako matka pięciorga dzieci, babcia dwanaściorga wnucząt i małżonka ukochanego Dawida.

Zobacz także: Tak brzmiały ostatnie słowa Elżbiety II. Ksiądz wyjawił, co powiedziała przed śmiercią

Lady Mary Russell nie żyje

Rodzina poinformowała, że lady Mary Russell odeszła w spokoju. Arystokratka już od wczesnej młodości była związana z rodziną królewską. Była bowiem córką hrabiny i hrabiego Haddington, którzy przyjaźnili się z matką królowej Elżbiety II, Elżbietą Bowes-Lyon.

Lady Mary Russell w 1953 roku spotkała się z prawdziwym zaszczytem. Została jedną z sześciu druhen podczas koronacji Elżbiety II. Wraz z innymi kobietami niosła 5-metrowy tren.

Zgodnie z tradycją wszystkie druhny musiały być córkami arystokratów. Musiały mieć od 17 do 23 lat i nie mieć mężów. Lady Mary Russell po uroczystości otrzymała od królowej wyjątkową pamiątkę: broszkę z diamentami i swoimi inicjałami.

- Ze wszystkich dziewcząt w naszym wieku z całego kraju, sześcioro zostało wybranych do noszenia trenu królowej, a to naprawdę wiele znaczyło. To było przytłaczające i poruszające, a zwłaszcza chwila namaszczenia. To był niesamowity moment, ale jedyne, o czym byłam w stanie wtedy myśleć, to o tym, jak ciężki jest tren – wspominała lady Mary Russell po latach.

Na pamiątkowym zdjęciu z koronacji lady Mary Russell stoi trzecia od prawej.

koronacja Elżbiety II
fot. East News/Image State/The Print Collector
Królowa Elżbieta II
13 Zobacz galerię
fot. Instagram/@royalfamily/screen