Zamknij

Jussie Smollett usłyszał wyrok. Aktor skazany za zaaranżowanie rasistowskiego ataku na samego siebie

Maciej Friedrich
11.03.2022 10:31

Jussie Smollett, aktor znany między innymi z serialu "Empire", został skazany za okłamywanie policji w związku z rzekomym atakiem na niego na tle rasistowskim i ksenofobicznym. W toku śledztwa ustalono, że Smollett miał sam wynająć napastników.

Jussie Smollet
fot. screen: YouTube

Jussie Smollett to popularny amerykański piosenkarz i aktor, który karierę rozpoczął już jako dziecko, występując w familijnym hicie "Potężne Kaczory". Popularność zyskał dzięki rolom w filmie "The Skinny", mogliśmy oglądać go także w takich produkcjach jak "Świat według Mindy" czy "Obcy: Przymierze". W 2014 roku dołączył do obsady serialu "Imperium". Kreacja homoseksualisty Jamala Lyona przyniosła mu dużą popularność. Teraz może czekać go wizerunkowy kryzys w związku z wyrokiem, jaki usłyszał.

W styczniu 2018 roku aktor 29 stycznia 2018 roku aktor złożył doniesienie o napaści na tle rasistowskim, do jakiej doszło w Chicago. Smollett miał być między innymi bity i duszony sznurem. Napastnicy mieli wykrzykiwać hasła rasistowskie i homofobiczne oraz wyrażające aprobatę w stosunku do Donalda Trumpa. Doniesienia wywołały skandal, a Jussie mógł liczyć na solidarność wielu osób, sprzeciwiających się wszelkim przejawom nietolerancji.

Skandale gwiazd
11 Zobacz galerię
fot. EAST NEWS

Jussie Smollett usłyszał wyrok. Aktor zaaranżował napaść na samego siebie

Chicagowska policja oskarżyła Smolletta o krzywoprzysięstwo i okłamywanie funkcjonariuszy. Gwiazdor miał sam zaaranżować napad, wynajmując za kwotę 3500 dolarów wynająć dwóch Nigeryjczyków, a wcześniej wysłać do siebie list z pogróżkami. Spekulowało się, że powodem dziwnego zachowania aktora miało być wynegocjowanie wyższej stawki za rolę i wywołanie rozgłosu. Rozgłos owszem, wywołał, ale groziły mu za to nawet trzy lata więzienia.

W czwartek, 10 marca 2022 roku Jussie Smollet usłyszał wyrok. Sędzia James Linn za okłamywanie policji i krzywoprzysięstwo skazał gwiazdora "Imperium" na 150 dni więzienia z 30-dniowym okresem próbnym i zasądził natychmiastowe rozpoczęcie egzekwowania kary. Dodatkowo aktor ma zapłacić grzywnę w wysokości 25 tysięcy dolarów i pokryć koszty dochodzenia w wysokości 120 106 dolarów.

- Niezależnie od tego co powiem nie da to wystarczającego obrazu jak bardzo zniszczył już pan swoje życie - miał powiedzieć sędzia do skazanego.

Na profilu Smolletta na Instagramie pojawiła się grafika ze słowami: "Jestem niewinny i nie jestem samobójcą".