Zamknij

Jak wygląda grób królowej Elżbiety II? Na płycie znajduje się ważny symbol [FOTO]

21.09.2022 10:12

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbył się 19 września. Monarchini spoczęła w kaplicy Jerzego VI, gdzie znajdują się również ciała jej rodziców, siostry oraz męża. Jak wygląda jej grób?

królowa Elżbieta II
fot. STEVE PARSONS/AFP/East News

Pogrzeb Elżbiety II śledziły miliardy osób na całym świecie, a miliony Brytyjczyków oddawały hołd zmarłej królowej na trasie konduktu żałobnego. Kamery nie pokazały jedynie pochówku w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI – w tej części uroczystości brała udział tylko najbliższa rodzina. Wiadomo, jak wygląda grób królowej i co się na nim znajduje.

Zobacz także: Skandal po pogrzebie Elżbiety II. Została zaproszona przez pomyłkę

Jak wygląda grób królowej Elżbiety II?

W kaplicy Jerzego VI pochowany jest ojciec Elżbiety II, Jerzy VI, a także jej matka: Elżbieta Bowes-Lyon. Na czarnej, kamiennej płycie widoczny jest złoty napis: „George VI 1895-1952 / Elizabeth 1900-2002”.

Teraz na płycie umieszczono także informację z datą urodzin i śmierci księcia Filipa – do tej pory spoczywał w Royal Vault w kaplicy świętego Jerzego. Trumnę królowej Elżbiety II umieszczono na trumnie jej męża.

- Elizabeth II 1926-2022 / Philip 1921-2021 – brzmi napis dodany na płycie po śmierci monarchini.

Imiona rodziców królowej oraz niedawno zmarłego małżeństwa są przedzielone symbolem Orderu Podwiązki. To najwyższy brytyjski order oraz jeden z orderów domowych dynastii panującej. To także trzecie w hierarchii odznaczenie – wyżej jest już tylko Krzyż Wiktorii i Krzyż Jerzego.

W kaplicy Jerzego VI będą pochowani także król Karol III z królową-małżonką. Co ciekawe, grób Elżbiety II będzie dostępny dla zwiedzających. Na razie jednak trudno stwierdzić, kiedy zamek i kaplica zostaną otwarte – od momentu śmierci królowej są nieczynne dla turystów.

Kaplica świętego Jerzego, patrząc na wcześniejsze informacje, byłaby otwarta w poniedziałek, czwartek, piątek i sobotę w godzinach 10:00-16:15. Bilet, który obejmuje też wstęp do zamku Windsor, kosztuje 26,50 funtów, a w sobotę trzeba zapłacić 2 funty więcej.

Królowa Elżbieta II
13 Zobacz galerię
fot. Instagram/@royalfamily/screen