Zamknij

Danuta Holecka do dymisji? Jest decyzja Rady Programowej TVP

31.05.2022 10:33

Danuta Holecka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd TVP i wręcz ikona stacji. Dziennikarka jest związana z telewizją od 1993 roku, a dwa lata temu została szefową „Wiadomości”. Chociaż pnie się po szczeblach kariery, to jeszcze nie tak dawno groziła jej dymisja. Część Rady Programowej domagała się również zwolnienia Jarosława Olechowskiego.

Danuta Holecka TVP
fot. screen wiadomosci.tvp.pl wyd. z dn. 24.05.2022

Danuta Holecka do 26 maja mogła żyć w wielkim stresie. Dopiero wtedy ukazało się oświadczenie Rady Programowej TVP dotyczące realizacji misji publicznej w 2021 roku. Sprawozdanie zarządu z wykorzystania przez TVP wpływów z abonamentu zostało „pozytywnie zaopiniowane”. 1,88 mld zł miało zostać dobrze zagospodarowane. A co z Danutą Holecką?

Zobacz także: Jarosław Jakimowicz przesadził na antenie TVP? Wpłynęła na niego skarga do KRRiT

Danuta Holecka do dymisji? Jest decyzja

Jak głosi ustawa 21. o radiofonii i telewizji: „Publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu”. Kilka osób w Radzie Programowej zauważyło, że TVP nie przestrzega cytowanej ustawy.

W Radzie Programowej TVP zasiada większość osób z PiS-u. Z opozycji głos mają tam Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus, Artur Andrysiak, Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft. Chociaż zgłosili swoje wątpliwości, to reszta Rady Programowej nie podzieliła ich zdania.

Wyżej wymienione osoby zdecydowały się również opracować uchwałę, dzięki której można byłoby doprowadzić do dymisji nie tylko Danuty Holeckiej, ale i Jarosława Olechowskiego, szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Większość Rady Programowej zdecydowała się jednak utrzymać tych dwoje na stanowiskach.

- Jeśli KRRiT regularnie stwierdza, że art. 21., który opisuje właśnie sposób realizowania misji przez nadawców publicznych, jest przez "Wiadomości" i TVP Info notorycznie naruszany, to znaczy, że w obszarze publicystyki i informacji misja nie jest przez TVP prawidłowo realizowana. Nie pojmuję jak większość kolegów z Rady Programowej może taką sytuację akceptować, ale niestety akceptuje – skwitował Krzysztof Luft w rozmowie z portalem „wirtualnemedia.pl”.

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl

loader

Zobacz także: Najbardziej zaskakujące paski TVP [GALERIA]