Zamknij

Cezary Żak apeluje do duchownych ws. uchodźców. Dodał wymowne zdjęcie [FOTO]

Klaudia Bochenek
14.03.2022 19:10

Cezary Żak postanowił w wymowny sposób zaapelować do duchownych w sprawie uchodźców z Ukrainy. Aktor uważa, że powinni wyciągnąć dłoń do potrzebujących. Wsparł tym samym pomysł Janiny Ochojskiej.

Cezary Żak
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

W wyniku wojny w Ukrainie polską granicę przekroczyło ponad 1,7 mln uchodźców. Niektórzy próbują dostać się do rodzin rozproszonych w Unii Europejskiej, inni podejmują decyzję o życiu w Polsce. Udostępniane są im domy i mieszkania, otwierane są kolejne noclegownie. A co z wkładem Kościoła w akcję zapewnienia Ukraińcom dachu nad głową? Internauci odpowiedzieli na apel Cezarego Żaka.

Zobacz także: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Cezary Żak apeluje do duchownych. „Trzeba wyciągnąć dłoń do potrzebujących”

Cezary Żak nie jest obojętny na obecną sytuację. W swoich mediach społecznościowych udostępnia informacje na temat pomocy uchodźcom, a po swoich występach wychodzi do publiki z ukraińską flagą na znak solidarności i przypomnienia, co dzieje się za wschodnią granicą.

- Świetny pomysł Pani Ochojskiej. Dostojni bracia w biskupstwie: Otwórzmy raczej puste Seminaria i Domy Rekolekcyjne dla Uchodźców. Mamy okres Wielkiego Postu więc tym bardziej trzeba wyciągnąć dłoń do potrzebujących. Sursum Corda – napisał na Instagramie Cezary Żak i dodał zdjęcie w biskupim przebraniu.

Jeśli chodzi o Janinę Ochojską, założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej, ta skrytykowała działania rządu i napisała, że większość pomocy dla uchodźców stanowią zbiórki wśród społeczeństwa. Zastanawiała się również, czy Kościół zamierza wesprzeć potrzebujących.

- Ciekawe, czy jeszcze któreś zgromadzenie przyjęło uchodźców. Są puste seminaria, domy rekolekcyjne. Czy Kościół zamierza je otworzyć dla uchodźców? - pisała Janina Ochojska.

Pod postem Cezarego Żaka pojawiły się dziesiątki komentarzy. Te z największą ilością polubień mówią o tym, które diecezje wyciągnęły dłoń do uchodźców i udostępniły im pomieszczenia.

- W Lusowie nasz proboszcz przyjął do domu parafialnego matkę z dziećmi. Mam nadzieję, że inni księża również podążą podobną drogą - napisał z nadzieją internauta.

- W Starym Sączu, chyba jako jeden z pierwszych, dom pielgrzyma przyjął uchodźców. Co więcej, w tym tygodniu ma również przenieść się tu sierociniec z Ukrainy - informuje jeden z fanów.

- Archidiecezja Gnieźnieńska otworzyła – napisał internauta.

- Niektóre Domy Rekolekcyjne już dawno to zrobiły. Na przykład te w diecezji rzeszowskiej – poinformowała fanka.

- Archidiecezja Warszawska też otworzyła - czytamy.

- Dom-Seminarium Zgromadzenia Duch św. w Bydgoszczy przyjął uchodźców - brzmi kolejny komentarz.

Gwiazdy, które pomagają Ukrainie
10 Zobacz galerię
fot. screen: Instagram / martamanowska / filip_chajzer/ margaret_official