Zamknij

Anna Lewandowska w ogniu krytyki. Dietetyk zwraca się do trenerki. "Pozostaje mi zapłakać"

22.02.2022 18:25

Anna Lewandowska w ogniu krytyki. Dietetyk ze stopniem doktorskim zarzucił trenerce szerzenie pseudonaukowych koncepcji z lat 40. ubiegłego wieku, które zostały wymyślone i już dawno zostały zdyskredytowane. Specjalista żywienia zwraca się bezpośrednio do "Lewej".

Anna Lewandowska
fot. Instagram/Anna Lewandowska/screen

Anna Lewandowska już od kilku ładnych lat uchodzi za specjalistkę w dziedzinie metamorfozy sylwetek Polek i Polaków (choć kieruje się głównie do pań). Poza tym, że żona Roberta Lewandowskiego zajmuje się promocją aktywności fizycznej, układaniem planów treningowych, ma także swoje firmy, zajmujące się produkcją zdrowej żywności i kosmetyków. Jest także "BabybyAnn" o tematyce parentingowej, a także catering. To oczywiście nie wszystkie przedsięwzięcia, jednak większość z nich koncentruje się na sporcie, aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu.

W swoich social mediach Anna Lewandowska często pisze na temat odżywiania i doradza swoim fankom. Niektóre z jej postów w sieci wywołały olbrzymie kontrowersje, na przykład ten, w którym przebrała się za osobę otyłą, chcąc promować ciałopozytywność. Jednak z krytyką spotykają się także publikowane przez nią treści o charakterze merytorycznym.

Zobacz także: Lewandowscy mają kryzys? Wrócił temat rozwodu. Anna wstawiła wymowne zdjęcie [FOTO]

Anna Lewandowska w ogniu krytyki. Ma promować pseudonaukowe koncepcje

Dietetyk dr Damian Parol, którego na Facebooku obserwuje ponad 65 tysięcy osób, zarzucił Lewandowskiej promowanie pseudonaukowych koncepcji, które zostały już dawno zdyskredytowane. W jednym z nowszych postów trenerka pisze o tak zwanych somatotypach. Parol zwraca uwagę, że są to koncepcje, które zostały wymyślone już 80 lat temu i od tamtej pory zostały już obalone.

Anna Lewandowska podaje archaiczne informacje nt. somatotypów - typów budowy ciała - zaczął dietetyk. Typologia wg Sheldona to pseudonaukowa koncepcja z lat 40 ubiegłego wieku. Została wymyślona na potrzeby psychologii, obecnie jest zdyskredytowana, a Sheldonowi zarzuca się fałszowanie swoich badań. Nigdy nie udowodniono, by istniał związek między budową ciała a tendencją do tycia, optymalnym treningiem czy dietą - wyjaśnił.

Nie przeszkadza to Lewandowskiej pisać, że ektomorficy mają szybki metabolizm, natomiast endomorficy odwrotnie. Co ciekawe wg niej obydwa typy powinny spożywać dietę bogatą w białka i tłuszcze. Czyli zupełnie inne potrzeby, ale to samo zalecenie. Czego nie rozumiesz? W poście są też dość szczegółowe wytyczne dotyczące treningu - dodał.

Na koniec zwraca się do trenerki bezpośrednio, kierując jej uwagę, oraz uwagę czytelników na przygotowane przez niego treści.

Wiem, że zdarzało się Pani wysyłać pisma do osób, które krytykują Pani działalność internetową. Ale proszę pomyśleć, czy nie lepiej byłoby, zamiast prawnikom, zapłacić za porządną konsultację merytoryczną treści, które Pani publikuje? - pyta Lewandowską.

Linki do mojego artykułu nt. somatypów i postu Lewandowskiej poniżej.

Jak dotąd "trenerka Polek" nie odniosła się do krytyki ze strony Parola. Co ciekawe, pod poste Lewandowskiej już pojawiły się komentarze na temat somatotypów i tego, że one po prostu nie istnieją. Lewandowska tłumaczy, że jej spojrzenie na ten temat się zmieniło, jednak nie przekonuje to wielu jej komentujących.

Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, wiec wprowadzasz ludzi w błąd. Można o tym poczytać, ze teoria Sheldona została obalona dawno temu - pisze jedna z internautek.

Poszukiwanie swojego typu traktujmy z przymrużeniem oka. Chodzi mi przede wszystkim o podkreślenie naszej różnorodności i tego, ze zarówno dieta jak i treningi zawsze powinny być indywidualnie dobierane do każdej osoby. Od lat to powtarzam - odpowiedziała jej "Lewa".