Zamknij

Anja Rubik nago na okładce Vogue Polska. Wyraziła swój protest ws. wyroku TK [FOTO]

23.11.2020 12:52

Anja Rubik zapozowała nago w sesji okładkowej magazynu Vogue Polska. Grudniowe wydanie poświęcone jest tematyce praw kobiet. W całym kraju wciąż organizowane są protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Anja Rubik
fot. face to face/FaceToFace/REPORTER/East News

Anja Rubik jest jedną z tych gwiazd w polskim show-biznesie, które od lat angażują się w ważne sprawy polityczne i społeczne. Światowej sławy modelka walczyła m.in. o lepszy dostęp do edukacji seksualnej - jej projekt SexEd osiągnął sukces i odbił się głośnym echem także za granicą. Anja Rubik często porusza także temat tolerancji czy ekologii. W ostatnim czasie poświęciła się walce o prawa kobiet w Polsce.

Kilka tygodni temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż aborcja powodowana przesłankami embriopatologicznymi jest niezgodna z Konstytucją RP. Decyzja TK wywołała ogromne oburzenie. W całej Polsce rozpoczęły się protesty i manifestacje. Mimo że od wyroku ograniczającego prawo aborcyjne minęło już sporo czasu, nie udało się osiągnąć satysfakcjonującego rozwiązania, a Strajki Kobiet wciąż trwają. Teraz swój bunt Anja Rubik przedstawiła na okładce magazynu Vogue Polska.

Zobacz także: Anja Rubik nago u Komasy. Modelka odsłoniła biust w klipie reżysera "Bożego Ciała"

Anja Rubik nago z błyskawicą na okładce Vogue Polska

Anja Rubik zapozowała w sesji okładkowej Vogue Polska. Modelka jest naga - jej ciało zasłania jedynie czerwony materiał, który symbolicznie krępuje jej ręce. Na policzku Anji namalowana została czerwona błyskawica - symbol Strajku Kobiet.

- Są to najważniejsze i najbardziej osobiste okładki oraz autoportrety w mojej karierze. Tworzenie obrazów jest moim językiem, sposobem, w jaki wyrażam mój protest, mój bunt, naszą siłę, ból, złość i nadzieję. Wierzę, że fotografia ma ogromną moc, może przyciągać uwagę, wzbudzać emocje, rozpoczynać rozmowy, mobilizować nas do działania i do zmian. Prawo kobiety do wyboru jest papierkiem lakmusowym, czyli sprawdzianem, dla zdrowego, postępowego społeczeństwa. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego będzie miała wpływ na polską społeczność na dziesięciolecia. Władza zniewala kobiety zakazem aborcji i ograniczaniem praw reprodukcyjnych. Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka, gwarantują możliwość i wolność decydowania o naszym życiu, o naszym ciele, naszym zdrowiu i naszym losie - napisała modelka pod zdjęciem na Instagramie.

Grudniowe wydanie Vogue Polska będzie dostępne w sprzedaży od 26 listopada. Jak zdradził redaktor naczelny magazynu, Filip Niedenthal, supermodelka sfotografowała się sama "z atrybutami bliskimi dziś sercu milionów rodaczek".

Co myślicie o tej okładce?

loader