Zamknij

Duda zareagował na post Kożuchowskiej ws. decyzji Trybunału. Jest za wyborem?

27.10.2020 14:48

Andrzej Duda zostawił lajk pod postem Małgorzaty Kożuchowskiej, która skomentowała orzeczenie Trybunał Konstytucyjnego ws. aborcji w przypadku ciężkich wad płodu. Reakcja prezydenta zaskakuje. Czyżby popierał prawo kobiet do wyboru? 

Andrzej Duda
fot. Krzysztof Radzki/East News

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny pod wodzą Julii Przyłębskiej uznał przepisy pozwalające na przerywanie ciąży w przypadku ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu za niekonstytucyjne. W efekcie aborcja z przesłanki embriopatologicznej została uznana za nielegalną. Przez polskie miasta przetaczają się protesty w obronie praw kobiet. Za wyborem opowiadają się celebryci, dziennikarze, politycy opozycji i znane osobistości. Zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polce odbiło się szerokim echem także za granicą. Poparcie dla protestujących Polek przekazały gwiazdy show-biznesu, m.in. Miley Cyrus i aktorka serialu "Opowieści podręcznej".

W gronie wyrażających swój sprzeciw pojawiła się również Małgorzata Kożuchowska. Do tej pory aktorka uchodziła za showbiznesową konserwatystkę oraz ulubienicę kręgów związanych z obecną władzą. Niemniej była gwiazda "M jak miłość" postanowiła opowiedzieć się za wyborem w sprawie usuwania ciąży. Komentarz Małgorzaty Kożuchowskiej ws. decyzji Trybunału Konstytucyjnego pojawił się na Instagramie i wzbudził gorące dyskusje. Wpis nie uszedł uwadze prezydenta Andrzeja Dudy, który w 2016 roku odznaczył aktorkę za wybitne zasługi na rzecz kultury Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a prywatnie pozostaje wielbicielem jej klasy i talentu. Prezydent nieoczekiwanie zareagował na wpis Małgorzaty Kożuchowskiej. 

Aktorka serialu Polsatu pokazała nagi biust na Strajku Kobiet. Odważny gest [FOTO] 

Andrzej Duda polubił wpis Małgorzaty Kożuchowskiej ws. aborcji 

Do tej pory do debaty publicznej nie włączyła się pierwsza dama RP. Brak reakcji Agaty Dudy na decyzję Trybunału skrytykowała Jolanta Kwaśniewska. Internauci oczekują także komentarza Kingi Dudy, która po ostatnich wyborach miała stać się "nowymi ustami" Pałacu Prezydenckiego. Tymczasem głos zabrał Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona. - Każde dziecko ma prawo do życia - podkreślił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Tym bardziej zaskakuje reakcja głowy państwa na wpis Małgorzaty Kożuchowskiej, która - jak podkreśliła - osobiście jest bezwzględnie za życiem, lecz opowiada się za tym, by kobiety miały prawo decydować o sobie. 

Każda mama i tata chcą mieć zdrowe dziecko, dla każdego aborcja to ostateczność (wierzę, że tak jest) pozostawia wyrzuty sumienia na całe życie. Ale Bóg dał człowiekowi wolną wolę. I człowiek z tej wolnej woli ma prawo korzystać, ponosząc wszelkie, często bardzo bolesne konsekwencje swoich wyborów. Prawo, które odbiera człowiekowi tę wolność (nawet to ustanowione z dobrych intencji) nie rozwiąże problemu. Zawsze człowiek wyboru musi dokonać sam - podkreśliła w poście aktorka. 

Wśród ponad 120 tys. użytkowników, którzy polubili post byłej gwiazdy "M jak miłość" pojawił się lajk od Andrzeja Dudy. Niestety prezydent ograniczył się tylko do kliknięcia i nie wyjaśnił, co przekonało go do takiej reakcji. Miejmy jednak nadzieję, że nie był to wyłącznie spontaniczny wyraz sympatii do Małgorzaty Kożuchowskiej, ale faktyczny głos za wyborem. 

Julia Wróblewska pobita na proteście. Pokazała obrażenia po starciu z narodowcami [FOTO]

loader