Zamknij

Agata Duda przemówiła. Apeluje do rosyjskich kobiet: "Zatrzymajcie ten horror!" [WIDEO]

Judyta Wanicka
10.03.2022 12:51

Agata Kornhauser-Duda z okazji Dnia Kobiet rozpoczęła akcję zatytułowaną "Rosyjskie Kobiety Zatrzymajcie Wojnę". Pierwsza dama RP zwróciła się z prośbą do Polek o wsparcie jej inicjatywy. Wśród gwiazd na apel zareagowała m.in. Ida Nowakowska. Akcja spodobała się także Annie Kalczyńskiej. 

Agata Kornhauser-Duda
fot. Instagram:@pierwszadama_akd

Agata Kornhauser-Duda rzadko zabiera głos na temat bieżących wydarzeń, ale w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę postanowiła przerwać milczenie i włączyć się w działania na rzecz uchodźców. Ostatnio żona Andrzeja Dudy spotkała się z ukraińskimi matkami, które wraz z dziećmi znalazły bezpieczne schronienie w jednej z prezydenckich rezydencji udostępnionych uchodźcom. 

Pierwsza dama aktywnie działa także w mediach społecznościowych. 8 marca z okazji Dnia Kobiet zwróciła się z apelem do Polek o przyłączenie się do akcji "Rosyjskie Kobiety Zatrzymajcie Wojnę". W sieci pojawiło się nagranie, w którym Agata Duda zachęca do publikowania zdjęć z tytułowym hasłem wypisanym na kartce papieru. 

Mam nadzieję, że - jeśli to przesłanie rozejdzie się szeroko po świecie - zdoła przebić się przez rosyjską cenzurę i dotrze do serc i umysłów tysięcy Rosjanek - podkreśliła Duda. 

Agata Duda apeluje o wsparcie akcji "Rosyjskie Kobiety Zatrzymajcie Wojnę"

Agata Kornhauser-Duda pojawiła się w nagraniu ubrana na biało, z przypiętą wstążką w kolorach ukraińskiej flagi. 

Zwracam się z apelem do kobiet na całym świecie. Nie możemy pozostać obojętne wobec wojny na Ukrainie, która z dnia na dzień pochłania coraz więcej ofiar, także wśród ludności cywilnej. Przypadający 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet to jedno z najważniejszych świąt w Rosji. Wykorzystajmy tę szczególną okazję, by zwrócić się do wszystkich kobiet w Rosji z apelem o powstrzymanie toczącej się w Ukrainie wojny. Poprośmy je o to, by dla pokoju i życia, jako matki, żony, córki rosyjskich oficerów i żołnierzy uczestniczących w inwazji na Ukrainę, wystąpiły w dniu swego święta przeciw dalszemu rozlewowi krwi. Niech każda z nas opublikuje w mediach społecznościowych w najbliższy wtorek, 8 marca, swoje zdjęcie z kartką papieru, na której widnieć będzie napis #RosyjskieKobietyZatrzymajcieWojnę. [...] Kobiety razem mogą zdziałać wiele i wierzę, że naprawdę mogą zatrzymać wojnę w Ukrainie! - czytamy pod nagraniem. 

Na apel Agaty Dudy zareagowały internautki z Polski i zagranicy, a wśród nich m.in. Ida Nowakowska oraz Joanna Kurska. Z kolei Anna Kalczyńska pochwaliła akcję, pisząc na Instastories: "Dobry apel Agaty Dudy". 

Na temat akcji wypowiedziała się również dziennikarka telewizji Ukraina24, Lesia Vakuliuk. W wywiadzie dla Wirtualnej Polski podziękowała Agacie Dudzie za rozpropagowanie apelu w polskich social mediach. Vakuliuk podkreśliła, że przez cenzurę w rosyjskich mediach wielu Rosjan jest przekonanych, że agresja na Ukrainę jest "operacją pokojową", a rosyjskie matki i żony dowiadują się o zbrodniczych działaniach Putina z prywatnych wiadomości od swoich synów i mężów walczących na froncie. 

loader
Gwiazdy, które pomagają Ukrainie
10 Zobacz galerię
fot. screen: Instagram / martamanowska / filip_chajzer/ margaret_official