Obserwuj w Google News

Quiz. Dokończ przysłowia o lipcu. „Miesiąc lipiec musi przypiec i...”

1 min. czytania
24.06.2024 18:37

Rozwiąż quiz i pokaż nam, czy zdołasz zdobyć komplet punktów. Dobrze znasz ludowe przysłowia o poszczególnych miesiącach? Sprawdź się z lipcem. Wystarczy 4. pytanie i polegniesz.

Żniwa
  • 15 pytań Rozpocznij quiz
fot. Shutterstock Roman023_photography

Quiz. Dokończ ludowe przysłowia o lipcu

Nie ma prostszych przysłów od tych, które bezpośrednio tyczą się miesięcy. Ale te powiedzonka nie kończą się tylko na „Kwiecień-plecień, bo przeplata…” - to by było zbyt banalne. Zmierz się w przysłowiach związanych z lipcem. Miej się na baczności, ponieważ nasi dziadkowie często przepowiadali aurę czy odpowiedni moment na żniwa, bazując na kalendarzu. A w lipcu wiele zależy od tego, jaka jest pogoda na Filipa, Prokopa, Małgorzatę, Jakuba czy Ankę.

Quiz: Przysłowia związane z lipcem

1/15 Miesiąc lipiec musi przypiec i ...

Podczas rozwiązywania quizu sam zaobserwujesz, jak bardzo nasi pradziadkowie czy dziadkowie mieli rację. Rzeczywiście niektóre powiązania dotyczące aury się sprawdzały. Popołudniowy deszcz w świętego Jakuba? Murowana była podobna pogoda w styczniu i lutym. Padało na świętej Małgorzaty? Oj, zbiór orzechów był później ubogi.

W quizie czeka na ciebie 15 najpopularniejszych przysłów i powiedzeń. Spróbuj je dokończyć lub uzupełnić. Nie dasz rady? To pokaż ten quiz starszyźnie – rodzice albo dziadkowie poradzą sobie śpiewająco.

Jeśli dobrze czujesz się w quizach dotyczących przysłów, to koniecznie musisz rozwiązać test z powiedzonek o babach. A co ludowe mądrości mówią o małżeństwie, czyli o mężu i żonie? Tutaj również księga przysłów była dla nas hojna.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap