Obserwuj w Google News

Polscy dziennikarze padli ofiarą oszustw. Przestępcy wykorzystali ich wizerunki

2 min. czytania
12.08.2024 14:05

Dziennikarze są grupą zawodową, którą najczęściej posługują się cyberprzestępcy. Oszuści wykorzystują ich wizerunki oraz głosy do wyłudzania danych i szerzenia dezinformacji. Opublikowano listę osób, pod które najczęściej podszywają się przestępcy.

Danuta Holecka, Bogdan Rymanowski, Monika Olejnik
fot. TV Republika/Polsat/TVN24

Oszuści podszywają się pod polskich dziennikarzy. Zaskakujące dane z nowego raportu NASK

Cyberprzestępcy coraz aktywniej i kreatywniej poszukują sposobów na kradzież danych. Szczególnie często wykorzystują do tego technologię deepfake, która sprawnie przyczynia się również do szerzenia dezinformacji. Przy pomocy nowoczesnej techniki do obróbki obrazu oraz dźwięku złodzieje są w stanie stworzyć niezwykle wiarygodny przekaz, bazujący na wizerunkach znanych osób. Cyberprzestępcy podszywają się nie tylko pod polityków, lecz także sportowców, aktorów, lekarzy, dziennikarzy czy nawet osoby duchowne.

Oglądaj

Z nowego badania przeprowadzonego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) oraz Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) wynika, że to dziennikarze są grupą najbardziej narażoną na kradzież tożsamości. 32% wizerunków wykorzystywanych do oszustw technologią deepfake należy właśnie do osób pracujących w mediach – czytamy w raporcie. Tuż za nimi uplasowali się politycy (21%), przedsiębiorcy (11%), duchowni (7%) czy piosenkarze (6%).

„Zdarzają się oszustwa, w których dziennikarka lub dziennikarz sztucznie stworzonym »swoim« głosem, wraz z dopasowanym do fałszywego komunikatu ruchem ust (technika lip-sync), namawiają do inwestycji finansowej (np. Wojciech Cejrowski, Danuta Holecka, Piotr Kraśko) czy niezwykłego lekarstwa (np. Monika Olejnik, Paulina Smaszcz). Częściej jednak towarzyszą na przerobionych przez przestępców filmach innym znanym postaciom, zwykle ze świata polityki. Wywiad z wykorzystaniem studio dużej stacji radiowej czy telewizyjnej to dodatkowy element, który wzmacnia wiarygodność przekazu oszustów” – czytamy w raporcie, cytowanym przez Wirtualne Media.

Redakcja poleca

Opublikowano listę osób, które najczęściej padają ofiarą kradzieży wizerunku. Wśród nich Monika Olejnik i Danuta Holecka

NASK stworzył listę osób, które najczęściej padały ofiarą działań cyberprzestępców. Od początku 2024 roku było to aż 121 osób ze świata mediów, polityki czy sztuki. Wśród nich znaleźli się najpopularniejsi polscy dziennikarze oraz osoby medialne m.in. Monika Olejnik, Danuta Holecka, Michał Adamczyk, Piotr Kraśko, Dorota Gawryluk, Rafał Patyra, Michał Rachoń, Anita Werner, Bogdan Rymanowski, Katarzyna Dowbor czy nawet Magda Gessler.

Nie wierz bezkrytycznie w żaden film, który zobaczysz. Nie wierz nawet wtedy, gdy swoim własnym głosem, połączonym z właściwymi ruchami ust, wypowiada się na nim osoba publiczna, która cieszy się autorytetem – podkreśla Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z Pionu Sztucznej Inteligencji w NASK, kierująca zespołem projektowym zajmującym się oszustwami deepfake.

Źródło: Radio ZET/Wirtualne Media

Nie przegap