Obserwuj w Google News

Zwyciężczyni Eurowizji poszukiwana listem gończym. Wydano nakaz aresztowania

2 min. czytania
21.11.2023 15:30

Jamala, zwyciężczyni 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku, została wpisana na listę osób poszukiwanych przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Wokalistka od dawna jest zaangażowana w pomoc Ukrainie.

 Zwyciężczyni Eurowizji poszukiwana listem gończym. Wydano nakaz aresztowania
fot. AFP/EAST NEWS

Jamala, znana również jako Dżamała w rzeczywistości nazywa się Susana Alimiwna Dżamaładinowa. Urodziła się w Kirgistanie, ale po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, jej rodzina wróciła tam, skąd pochodzi – na Krym. Dżamała i jej krymskotatarski ojciec są muzułmanami, z kolei matka jest chrześcijanką pochodzenia ormiańskiego. Trudna sytuacja Ukrainy i Krymu bardzo uderzyła w w rodzinę piosenkarki. Ta postanowiła wykorzystać swój talent, by mówić (a właściwie śpiewać) o ważnych dla niej rzeczach. W 2016 roku na eurowizyjnej scenie zaśpiewała więc utwór zatytułowany „1944”. Opowiada on o deportacji Tatarów krymskich. Jamala wygrała wtedy konkurs.

Zobacz też:  Maja Krzyżewska na otwarciu Eurowizji Junior 2023. Nie umieli wymówić jej imienia [WIDEO]

Jamala jest poszukiwana przez rosyjskie władze

W poniedziałek niezależny rosyjski portal Mediazona poinformował, że rosyjskie władze w październiku bieżącego roku wystawiły za Jamalą list gończy i nakaz aresztowania. Wszystko to za "publiczne szerzenie celowo fałszywych informacji o użyciu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej". Nie ma jednak szczegółów dotyczących tego, które z informacji podanych przez wokalistkę, miałyby być nieprawdziwe.

Redakcja poleca

Co teraz robi Jamala?

Jamala po rosyjskiej inwazji na Ukrainę uciekła ze swojej ojczyzny. Jak podaje BBC, zamieszkała w Australii, którą aktualnie objeżdża ze trasą koncertową. Wokalistka podczas występów mówi o obecnej sytuacji swojego kraju, od samego początku jest też mocno zaangażowana w akcje pomocowe dla Ukrainy.

Co na to sama zainteresowana? Zamieściła na swoim instagramowym profilu nagłówek z BBC i New York Timesa komentując to słowami: „Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i widzicie takie informacje w światowych mediach”. „Muzyka jest niebezpieczna” – napisała w kolejnym kafelku.

Źródło: Radio ZET/Wikipedia/Gazeta Wyborcza

Nie przegap
Największe konflikty gwiazd. Aż lecą iskry, gdy się spotykają [GALERIA]
15 Zobacz galerię
fot. Karol Makurat/REPORTER, Tomasz Zukowski/East News, TRICOLORS/East News, Mateusz Jagielski/East News