Obserwuj w Google News

Ujawniono wyniki głosowania widzów w półfinałach Eurowizji. Blanka zmiotła konkurencję!

3 min. czytania
15.05.2023 13:24

Blanka zajęła w finale Eurowizji 2023 19. pozycję, ale wiadomo, że gdyby pod uwagę brane były tylko głosy publiczności, to wylądowałaby na wysokim, ósmym miejscu. Teraz okazuje się, że jej awans do finału konkursu był wprost spektakularny, a nasza reprezentantka zdeklasowała konkurencję. Ujawniono, jak głosowali widzowie. Ten wynik to prawdziwy szok!

Blanka na Eurowizji 2023
fot. Aaron Chown/Press Association/East News/Instagram/@eurovisionsongcontest/screen

67. Konkurs Piosenki Eurowizji za nami. Wydarzenie odbyło się w Liverpoolu, a udział wzięło w nim 37 państw. Nasza reprezentantka, Blanka, zajęła w nim 19. miejsce, co można uznać za spory sukces, biorąc pod uwagę lawinę negatywnych opinii, które spadły na nią już po preselekcjach. Przypomnijmy, że widzowie wybrali Janna, ale głosami jury zwyciężyła właśnie Blanka Stajkow.

Okazuje się, że utwór "Solo", z którym polska artystka wystąpiła na Eurowizji, przypadł widzom do gustu bardziej, niż można było zakładać. Właśnie ujawnione zostały dokładne wyniki głosowania widzów w półfinałach konkursu i wynik Blanki w drugim półfinale jest wprost spektakularny. Nasza gwiazda głosami widzów zajęła w nim trzecie miejsce!

Blanka zmiotła konkurencję w półfinale Eurowizji 2023

Trzeci wynik w półfinale Eurowizji 2023 to olbrzymi sukces naszej reprezentantki, nawet jeśli finalnie w całym konkursie zajęła końcową pozycję drugiej dziesiątki. Jak się okazuje, Blanka w drugim półfinale głosami widzów dostała aż 124 punkty. Lepsi byli tylko reprezentanci Australii, którzy zebrali 149 punktów, oraz Austriacy, gromadząc 137 punktów. Oznacza to, że aż siedem krajów, które weszły do finału, miało znacznie mniej punktów w półfinale, niż Polska. Były to: Litwa, Słowenia, Armenia, Cypr, Belgia, Albania i Estonia.

Redakcja poleca

Co ciekawe, wszystkie te państwa w finale znalazły się wyżej, niż my. Sądząc po głosowaniach półfinałowych, reprezentanci tych krajów zostali lepiej ocenieni w notach jurorskich. Zresztą ósme miejsce w głosowaniu widzów jest dobitnym tego dowodem. Ale czy ktoś spodziewał się, że Blanka w półfinale Eurowizji aż tak podbiła serca widzów? Wielu widzów konkursu, szczególnie tych, którzy nie dawali jej szans, może być wprost zszokowanych takim rezultatem.

Szczegółowe wyniki głosowania widzów w półfinałach Eurowizji 2023

I półfinał — wyniki głosowania widzów

Finlandia – 177 pkt
Szwecja – 135 pkt
Izrael – 127 pkt
Czechy – 110 pkt
Mołdawia – 109 pkt
Norwegia – 102 pkt
Szwajcaria – 97 pkt
Chorwacja – 76 pkt
Portugalia – 74 pkt
Serbia – 37 pkt
Łotwa – 34 pkt
Irlandia – 10 pkt
Holandia – 7 pkt
Azerbejdżan – 4 pkt
Malta – 3 pkt

II półfinał — wyniki głosowania widzów

Australia – 149 pkt
Austria – 137 pkt
Polska – 124 pkt
Litwa – 110 pkt
Słowenia – 103 pkt
Armenia – 99 pkt
Cypr – 93 pkt
Belgia – 90 pkt
Albania – 83 pkt
Estonia – 74 pkt
Islandia – 44 pkt
Gruzja – 33 pkt
Grecja – 14 pkt
Dania – 6 pkt
Rumunia – 0 pkt
San Marino – 0 pkt

Przypomnijmy, że finał Eurowizji 2023 odbył się w sobotę, 13 maja i wywołał olbrzymie emocje wśród fanów konkursu, ale także przyniósł wiele kontrowersji. Nie milkną sugestie, że konkurs to "ustawka", a jednym z dowodów jest olbrzymia rozbieżność pomiędzy głosami widzów i jurorów w przypadku rywalizujących ze sobą Szwecji i Finlandii. Niektórzy są zdania, że szwedka Loreen nie powinna zostać dopuszczona do plebiscytu i w ogóle Eurowizja powinna zakazywać występów artystów, którzy wcześniej plebiscyt wygrali. Część widzów zarzuca Szwedce plagiat.

Są jeszcze inne, grube teorie konspiracyjne, zgodnie z którymi Loreen wygrała Eurowizję, bo w przyszłym roku wypada 50 rocznica zwycięstwa ABBY, więc jeśli świętować, to tylko w Szwecji. Niezależnie od tego, czy zgadzamy się z tymi teoriami, czy nie, Eurowizja 2024 odbędzie się właśnie tam.

Najbardziej kontrowersyjne występy na Eurowizji. Oni zszokowali publiczność
5 Zobacz galerię
fot. YouTube: Eurovision Song Contest