Obserwuj w Google News

Znany piosenkarz usłyszał przerażającą diagnozę: "Obudziłem się i nie mogłem chodzić"

3 min. czytania
21.09.2023 12:32
Zareaguj Reakcja

Sufjan Stevens podzielił się straszną diagnozą, jaką usłyszał od lekarzy. Pewnego dnia wstał rano i nie mógł chodzić. Na co choruje znany muzyk?

Sufjan Stevens
fot. Rob Latour/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Sufjan Stevens poinformował fanów, że obecnie przebywa w szpitalu. Muzyk nie może chodzić. Lekarze wykryli u niego rzadką chorobę.

Sufjan Stevens: piosenkarz nie może chodzić. Na co choruje?

48-letni artysta zasłynął między innymi utworem "Mystery of Love", który znalazł się na ścieżce dźwiękowej oscarowego filmu "Tamte dni, tamte noce". Stevens był za nią nominowany do Oscara.

Niestety jego muzyczna kariera została nagle przerwana przez niespodziewaną chorobę. Stevens podzielił się szczegółami na Instagramie.

- Cześć przyjaciele. Szybka aktualizacja mojego życia - zaczął artysta. Post zilustrował zdjęciem, na którym siedzi w szpitalu na wózku inwalidzkim. - Jestem bardzo podekscytowany możliwością podzielenia się z wami nową muzyką, ale chciałem tylko poinformować, że jednym z powodów, dla których nie mogłem uczestniczyć w promocji wydania "Javelin", jest fakt, że trafiłem do szpitala - napisał Stevens. 

W dalszej części wpisu informuje o szczegółach pobytu w placówce medycznej. - W zeszłym miesiącu pewnego ranka obudziłem się i nie mogłem chodzić - wyznał muzyk. - Moje dłonie, ramiona i nogi były zdrętwiałe, czułem mrowienie, nie miałem siły, czucia ani mobilności. Mój brat zawiózł mnie na ostry dyżur i po serii badań – rezonansu magnetycznego, EMG, tomografii, prześwietleń rentgenowskich, nakłuć lędźwiowych (!), echokardiogramów itp. – neurolodzy zdiagnozowali u mnie chorobę autoimmunologiczną zwaną zespołem Guilliana-Barre'ego - czytamy we wpisie.

Redakcja poleca

Zespół Guilliana-Barre'ego: objawy choroby Sufjana Stevensa

Zespół Guillaina-Barrégo jest rzadkim, ale poważnym schorzeniem autoimmunologicznym, które wpływa na układ nerwowy. Podczas choroby system odpornościowy organizmu atakuje błonę mielinową otaczającą nerwy obwodowe oraz czasem same nerwy, powodując ich uszkodzenie. GBS charakteryzuje się nagłym pojawieniem się objawów neurologicznych, które mogą prowadzić do stopniowego osłabienia mięśni, a nawet porażenia.
Objawy GBS mogą obejmować:

  • Osłabienie mięśni, szczególnie w nogach i ramionach. 
  • Paraliż mięśni oddechowych, co może być potencjalnie groźne dla życia. 
  • Drętwienie lub mrowienie w kończynach. 
  • Bóle mięśni i stawów. 
  • Problemy z kontrolą ruchów oka i mowy. 
  • Trudności z połykaniem.

Początkowe objawy GBS często rozwijają się bardzo szybko, zwykle w ciągu kilku dni lub tygodni. Po osiągnięciu maksymalnego stopnia osłabienia, mogą utrzymywać się one przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Po tym okresie następuje stopniowa poprawa zdrowia, choć proces rekonwalescencji może być długi i wymagać rehabilitacji.

Redakcja poleca

Sufjan Stevens: co dalej z karierą muzyka?

Chociaż powyższy opis brzmi niezwykle przerażająco, Zespół Guilliana-Barre'ego można leczyć. Poinformował o tym sam Stevens. - Na szczęście jest na to lekarstwo — podają przez pięć dni wlewy immunohemoglobiny i modlą się, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na płuca, serce i mózg. Bardzo przerażające, ale zadziałało - wyznał artysta. 

W dalszej części wpisu zdradza, jak wyglądało jego życie w ciągu ostatnich kilku tygodni. - Spędziłem około dwóch tygodni przykuty do łóżka, a moi lekarze robili wszystko, aby utrzymać mnie przy życiu i ustabilizować mój stan. Zawdzięczam im życie. 8 września zostałem przeniesiony na ostrą rehabilitację, gdzie obecnie przechodzę intensywną fizjoterapię/terapię zajęciową, budowanie siły itp., aby przywrócić organizm do formy i ponownie nauczyć się chodzić - czytamy.

Stevens ma dobre przeczucia co do rekonwalescencji. Na razie trwająca dwa tygodnie rehabilitacja przynosi niezwykle porządne efekty. Obiecał fanom, że będzie informował ich o postępach leczenia. Miejmy nadzieję, że wkrótce muzyk stanie na nogi.

Nie przegap
Polskie gwiazdy
10 Zobacz galerię
fot. East NEWS