,

Skandal na koncercie Rogera Watersa. Jego strój przypominał mundur SS. Sprawę bada policja

26.05.2023 14:12

Roger Waters znalazł się na celowniku policji po tym, jak podczas koncertu w Berlinie pojawił się na scenie ubrany w sposób przypominający stroje SS-manów. Wszczęto śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Roger waters oskarżony o podżeganie tłumu
fot. Twitter/@ogaride/screen

Roger Waters wraz ze swoją ekipą odbywa właśnie europejską trasę koncertową "This Is Not A Drill". Całe wydarzenie reklamowane było jako wielkie widowisko, w którym poza kompozycjami słynnego Pink Floyd można usłyszeć także nowe utwory artysty. Kontrowersyjny muzyk mocno skupił się na przekazie swoich koncertów. Na tyle mocno, że teraz jego występ w Berlinie jest pod okiem policji. Na scenie artysta pojawił się bowiem w stylizacji, przywodzącej na myśl oficerów SS.

loader

W ramach swojej trasy koncertowej Roger Waters odwiedzić miał m.in. Niemcy, Wielką Brytanię czy Czechy. Tournee po Europie trwa już od marca i z pewnością widzowie wielokrotnie mogli zobaczyć kontrowersyjną stylizację Rogera Watersa. Jednak dopiero teraz, po koncercie w Berlinie, wybuchł w związku z tym prawdziwy skandal. Na scenie gwiazdora można było zobaczyć ubranego na czarno, w długim płaszczu, przypominającym płaszcz SS-mana. Emblematy na kołnierzu koszuli, a także inne elementy stroju, budziły mocne skojarzenia wyglądem nazistowskich oficerów. W pewnym momencie podano mu atrapę pistoletu maszynowego MP 40, którym posługiwali się żołnierze Wehrmachtu w czasach drugiej wojny światowej. Waters zaczął "strzelać" do tłumu.

Szef berlińskiej policji Martin Halweg przekazał w oficjalnym komunikacie, że wszczęto śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przez Rogera Watersa przestępstwa podżegania tłumu.

- Uznaje się, że kontekst noszonego ubioru może aprobować, gloryfikować lub usprawiedliwiać brutalne i arbitralne rządy nazistowskiego reżimu w sposób naruszający godność ofiar, a tym samym zakłócający spokój publiczny. Po zakończeniu śledztwa sprawa zostanie przekazana do berlińskiej prokuratury w celu oceny prawnej — doprecyzował.

Przypomnijmy, że w ramach tej samej trasy Roger Waters miał odbyć dwa koncerty w Polsce. Ich zapowiedzi spotkały się z dużą krytyką i ostatecznie do koncertów nie doszło, co sam muzyk określił jako cenzurowanie jego pracy.

Zobacz także: Roger Waters dolewa oliwy do ognia. Twierdzi, że Putin chciał pokoju, a Zełenski odrzucił ofertę

Roger Waters od dawna mierzy się z łatką antysemity, a wiele jego wypowiedzi i poglądów budzi olbrzymie kontrowersje. Jakiś czas temu zasłynął m.in. komentarzami na temat wojny w Ukrainie, twierdząc, że to Kijów sprowokował agresję rosyjską, a amerykański prezydent Joe Biden wojnę podsyca.

Jerzy Stuhr / Borys Szyc / Joanna Liszowska
11 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News / Artur Zawadzki/REPORTER / TRICOLORS/East News

Logo radiozet Dzieje się