Obserwuj w Google News

Nie żyje Astrud Gilberto. Śpiewała słynny przebój "The Girl from Ipanema"

1 min. czytania
06.06.2023 20:47
Zareaguj Reakcja

Zmarła Astrud Gilberto, brazylijska piosenkarka jazzowa, znana przede wszystkim z hitu "The Girl from Ipanema". W 2008 roku otrzymała nagrodę Latin Grammy za całokształt twórczości. Mała 83 lata. 

Astrud Gilberto nie żyje
fot. Dave Pickoff/Associated Press/East News

Astrud Gilberto nie żyje. Brazylijska piosenkarka jazzowa, wykonawczyni słynnej bossa novy "The Girl from Ipanema", zmarła 5 czerwca 2023 r. w wieku 83 lat. Wiadomość o śmierci wokalistki przekazał w mediach społecznościowych jej współpracownik Paul Ricci. 

Astrud Gilberto nie żyje. Brazylijska legenda muzyki miała 83 lata

"Była ważną częścią wszystkiego, co jest muzyką brazylijską na świecie, a swoją energią zmieniła życie wielu ludzi" - podkreślił autor pożegnalnego wpisu. 

Astrud Gilberto należała do muzycznej czołówki gwiazd brazylijskiej piosenki. Nagrywała z takimi sławami jak João Gilberto, Stan Getz, Antônio Carlos Jobim czy Chet Baker.

Światową sławę przyniósł jej utrzymany w klimacie bossa novy utwór "The Girl from Ipanema" z 1964 roku. Był to jej muzyczny debiut, a zarazem największy przebój w karierze. Piosenka znalazła się na listach Top 5 w USA i Top 30 w Wielkiej Brytanii oraz zdobyła nagrodę Grammy w kategorii utwór roku.  

Twórczość Astrud Gilberto wróciła do łask w latach 80. za sprawą takich wykonawców jak Sade i zespołowi Everything But the Girl. 

Po zakończeniu małżeństwa i muzycznego duetu z João Gilberto piosenkarka koncertowała w Stanach Zjednoczonych ze Stanem Getzem. Nagrywała także z Chetem Bakerem. W 2008 roku nagrodzono ją statuetką Latin Grammy za całokształt twórczości.