,

Keith Reid z Procol Harum nie żyje. Autor słynnej ballady miał 76 lat

30.03.2023 11:34

Zmarł Keith Reid, współzałożyciel brytyjskiego zespołu Procol Harum i autor tekstów do piosenek grupy. Napisał słowa m.in. do słynnego utworu "A Whiter Shade of Pale". O śmierci 76-letniego tekściarza zawiadomił portal Variety. 

Keith Reid z Procol Harum nie żyje
fot. Shutterstock

Nie żyje Keith Reid, autor teksów do utworów Procol Harum i współzałożyciel angielskiej formacji. Twórca słynnego przeboju "A Whiter Shade of Pale" zmarł 23 marca 2023 r. w wieku 76 lat. Przyczyny śmierci Keitha Reida nie zostały ujawnione. 

Keith Reid nie żyje. Zmarł autor tekstów z Procol Harum

Wiadomość śmierci Keitha Reida przekazała portalowi Variety żona muzyka. Twórcę pożegnano także na facebookowym profilu Procol Harum. 

- Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Keitha Reida. Był niezastąpionym autorem tekstów, napisał niemalże wszystkie piosenki Procol Harum. Słowa, które pisał, były jedyne w swoim rodzaju i pomogły ukształtować muzykę zespołu. Sprawiał radość fanom dzięki pomysłowym, surrealistycznym i wielowarstwowym opowieściom snutym w piosenkach. Ich złożoność była niezwykle ważnym dodatkiem do twórczości Procol Harum - czytamy. 

Keith Reid - kim był autor tekstu do "A Whiter Shade of Pale"?

Keith Reid był członkiem angielskiej grupy Procol Harum, tworzącej w nurcie rocka psychodelicznego i progresywnego. Zespół założył w 1967 r. wspólnie z klawiszowcem Garym Brookerem. Debiutancki singiel Procol Harum zatytułowany "A Whiter Shade of Pale" osiągnął światowy sukces i stał się jednym z najważniejszych utworów w historii muzyki rockowej. Słowa do ballady napisał Keith Reid. Był on autorem tekstów większości hitów grupy, m.in. "A Salty Dog" i "Conquistador", aż do czasu jej rozwiązania. 

Reid napisał także piosenki dla Michela Polnareffa "You'll Be On My Mind" i "Time Will Tell" oraz współtworzył przebój Johna Farnhama "You're the Voice". 

Keith Reid tłumaczył, że melancholijny i nieco mroczny wydźwięk jego tekstów ma związek z rodzinną traumą. Reid urodził się 19 października 1946 r. w Londynie w rodzinie ocalałych z Holocaustu. 

Rok wcześniej 19 lutego 2022 w wieku 76 lat zmarł kolega Reida z Procol Harum, Gary Brooker. Przyczyną śmierci muzyka była choroba nowotworowa. 

Logo radiozet Dzieje się