Obserwuj w Google News

George "Funky" Brown nie żyje. Muzyk założył popularny zespół

2 min. czytania
19.11.2023 15:56

Zmarł George "Funky" Brown. Był amerykańskim perkusistą związanym z zespołem o nazwie Kool & The Gang. Miał 74 lata. Co było przyczyną śmierci artysty?

George Brown
fot. John Palmer/Associated Press/East News

16 listopada 2023 roku odszedł George "Funky" Brown - amerykański perkusista i współzałożyciel grupy Kool & The Gang. Zmarł w wieku 74 lat.

George "Funky" Brown nie żyje

Jak podaje Deadline, informację o zgonie potwierdził rzecznik prasowy zespołu. Muzyk zmarł z powodu raka płuc. Odszedł w szpitalu w Los Angeles.

Na miesiąc przed śmiercią udzielił wywiadu o swojej chorobie.

Oglądaj

George Brown urodził się 15 stycznia 1949 roku w Jersey City. Chociaż jego rodzice nie byli zawodowo związani z muzyką, ta dziedzina sztuki była ważną częścią ich życia codziennego oraz wychowania syna. Dość szybko zainteresował się grą na perkusji. Żeby kupić pierwszy zestaw perkusyjny, dorabiał jako roznosiciel gazet. Początkowo grał nożami do masła zamiast pałeczek. Próbował brać lekcje w lokalnym sklepie muzycznym, ale szybko porzucił kurs i został samoukiem.

Redakcja poleca

George "Funky" Brown: najważniejsze osiągnięcia

Jeszcze w szkole średniej, jego przyjaciel - Ricky West, zapoznał go z Ronaldem Bellem i Robertem Mickensem. Wspólnie postanowili założyć zespół jazzowy, występujący w klubach. W 1964 roku przybrali nazwę Kool & The Gang i zaczęli grać mieszankę jazzu, soulu, funku, rocka i popu, która stała się ich znakiem rozpoznawczym. Przełom w karierze zespołu nastąpił w 1973 roku wraz z premierą albumu "Wild and Peaceful". Znalazły się na nim takie hity, jak "Jungle Boogie" czy "Hollywood Swinging".

Redakcja poleca

W kolejnych latach Kool & The Gang zasłynął piosenkami "Ladies’ Night", "Get Down on It", "Joanna", "Cherish" oraz ich największy przebój - "Celebration". W 1978 roku zespół zdobył nagrodę Grammy za ścieżkę dźwiękową do filmu "Gorączka sobotniej nocy". Grupa zdobyła jeszcze jedną nagrodę Grammy, siedem American Music Awards oraz została wprowadzona do New Jersey Hall of Fame.

Brown pozostawił swoją żonę i pięcioro dzieci.

Źródło: Radio ZET/Deadline

Nie przegap
Te gwiazdy pożegnaliśmy w 2023 roku. Wspominamy zmarłych
20 Zobacz galerię
fot. Artur Zawadzki/REPORTER + David Cheskin/Press Association/East News + Collin Xavier/Image Press Agency ABACA/Abaca/East News