Obserwuj w Google News

David Crosby nie żyje. Legendarny muzyk miał 81 lat

2 min. czytania
20.01.2023 10:09
Zareaguj Reakcja

David Crosby zmarł po długiej chorobie w wieku 81 lat - przekazała mediom żona artysty. Słynny muzyk folk rockowy, członek i współzałożyciel formacji The Byrds oraz Crosby, Stills & Nash jakiś czas temu informował fanów o zakończeniu kariery. 

David Crosby
fot. Rex Features/East News

Nie żyje David Crosby, amerykański muzyk folkowy, gitarzysta, jeden z pionierów kalifornijskiego folk rocka, były członek zespołów The Byrds i Crosby, Stills and Nash. O śmierci legendarnego artysty poinformowała żona, Jan Dance. Ona także ujawniała, że David Crosby zmarł po długiej i wyczerpującej chorobie. Muzyk odszedł 19 stycznia w wieku 81 lat. 

Redakcja poleca

David Crosby nie żyje. Zmarł legendarny muzyk folkowy

Serwis Variety.com zamieścił pożegnanie Davida Crosby'ego wystosowane przez bliskich.

"Chociaż nie ma go już z nami, jego człowieczeństwo i dobra dusza będą nas nadal prowadzić i inspirować. Jego dziedzictwo będzie nadal żyło dzięki legendarnej muzyce" - czytamy. 

David Crosby w wywiadzie udzielonym serwisowi Best Classic Bands wyznał, że czuje się stary i nie ma już siły występować na scenie. - Mam 80 lat, więc wkrótce umrę. Tak już jest - powidział pogodzony z losem w maju 2022 roku. 

Zmarł David Crosby - pionier kalifornijskiego folk rocka 

David Crosby był gitarzystą, autorem tekstów, piosenkarzem oraz współzałożycielem dwóch ważnych dla rozwoju kalifornijskiej odmiany muzyki folk rockowej zespołów: The Byrds i Crosby, Stills & Nash (w późniejszych latach Crosby, Stills, Nash & Young). Muzyk został dwukrotnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, jako członek Byrds, a następnie Crosby, Stills & Nash. 

Crosby przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. W 1982 r. został aresztowany w Teksasie pod zarzutem posiadania kokainy i broni, spędził pięć miesięcy w więzieniu. Wyniszczający tryb życia sprawił, że w 1994 roku muzyk musiał przejść przeszczep wątroby.