Obserwuj w Google News

Znana wytwórnia zmieniła nazwę, aby uniknąć skojarzeń z ludobójstwem

2 min. czytania
07.04.2021 15:28

Wytwórnia Young Turks zmieniła nazwę na Young. Drugiego członu pozbyto się ze względu na negatywne konotacje. Firma zadeklarowała, że nie chce kojarzyć się z ludobójstwem i nacjonalistycznym tureckim ruchem.

Kolekcja płyt
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Young Turks od teraz będzie nosiła nazwę Young. Niezależna, brytyjska wytwórnia płytowa odcina się od nacjonalistycznych konotacji z tureckim ruchem politycznym.

Wytwórnia Young Turks zmieniła nazwę, aby uniknąć złych skojarzeń

Young pod nazwą Young Turks powstała w 2006 roku w Londynie. Brytyjska wytwórnia zrzesza artystów takich jak Jamie xx, The xx, FKA twigs czy Sampha. W 2021 roku założyciel firmy Caius Pawson zdecydował się na zmianę nazwy firmy.

Redakcja poleca

Jak twierdzi Pawson, pierwotna nazwa wytwórni pochodziła od piosenki Roda Stewarta z 1981 roku. Young Turks w brytyjskim slangu oznacza zbuntowaną młodzież, jednak nie jest to jedyna konotacja, którą posiada to określenie. W 2006 twórca wytwórni nie wiedział, że jego pomysł nawiązuje także do wydarzeń, z którymi nie chce być kojarzony.

Young Turks. Co oznacza to określenie?

Young Turks to też Młodoturcy, czyli nacjonalistyczny ruch polityczny, który istniał w Turcji na przełomie XIX i XX wieku. Jego członkowie dążyli do obalenia monarchii osmańskiej i reorganizacji państwa. Ruch był zamieszany w akt ludobójstwa Ormian.

Zobacz też:  Krzysztof Krawczyk inspirował innych artystów. W jakich utworach pojawiły się jego kompozycje?

Pawson zdecydowanie chciał odciąć się od tego typu powiązań. Napisał na Instagramie oświadczenie, w którym wyjaśnił powody zmiany nazwy wytwórni.

"Dzięki ciągłym rozmowom i wiadomościom, które rozwinęły naszą wiedzę na ten temat, stało się jasne, że nazwisko jest źródłem bólu i zamieszania dla ludzi. Uwielbialiśmy to imię za to, co dla nas znaczyło, ale z perspektywy czasu powinniśmy byli słuchać więcej uważnie na inne głosy i działaliśmy szybciej. Zawsze staraliśmy się wpływać na pozytywne zmiany i wiedząc, co teraz robimy, słuszne jest, że zmieniamy naszą nazwę" - podkreślił założyciel Young.

Pawson zadeklarował również, że przekazał darowiznę na rzecz Instytutu Armeńskiego w Londynie, by jeszcze bardziej podkreślić swoje intencje.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/The Guardian