Obserwuj w Google News

Znamy wyniki pierwszej Amerykańskiej Eurowizji. Kto wygrał konkurs? [WYNIKI]

2 min. czytania
10.05.2022 11:06
Zareaguj Reakcja

Amerykańska Eurowizja 2022 za nami. Konkurs odbył się po raz pierwszy w historii czerpiąc z formuły znanej od lat w Europie. Kto wygrał rywalizację?

AleXa
fot. JC Olivera/Getty AFP/East News

American Song Contest to miejscowa odpowiedź na europejski Konkurs Piosenki Eurowizji. W rywalizacji biorą udział wszystkie stany USA i walczą o tytuł najlepszej autorskiej piosenki. Pierwszy finał konkursu odbył się 9 maja 2022 roku.

Amerykańska Eurowizja 2022. Kto wygrał? [WYNIKI]

Pierwsze eliminacje do Amerykańskiej Eurowizji rozpoczęły się już pod koniec marca. Finałowy koncert debiutanckiej edycji imprezy wyemitowała stacja NBC. Gospodarzami wydarzenia był Snoop Dogg i Kelly Clarkson.

Redakcja poleca

W wielkim finale pojawiło się 10 stanów. Wśród muzyków, którzy dotarli do najważniejszego etapu konkursu, znalazł się między innymi Michael Bolton, AleXa, Jordan Smith, Tenelle czy Riker Lynch.

QUIZ: 10 słynnych przebojów z Eurowizji. Jak dobrze je znasz? 

AleXa wygrała pierwszą edycję Amerykańskiej Eurowizji. Kim jest artystka?

Pierwszą w historii edycję Amerykańskiej Eurowizji wygrała reprezentantka Oklahomy, AleXa. Piosenkarka zaprezentowała na scenie utwór "Wonderland". Jej występ obfitował w wyszukane kostiumy, choreografię i dopracowaną scenerię. Artystka nie była faworytką jury, otrzymała od komisji 56 punktów. Jurorom najbardziej przypadło do gustu wykonanie Allena Stone'a.

Oglądaj

AleXa jednak zdobyła serca publiczności. Otrzymała od słuchaczy 654 punkty, na drugim miejscu w notowaniu głosujących znalazł się Riker Lynch z wynikiem o 176 niższym.

AleXa to tak naprawdę Alexandra Christine Schneiderman, amerykańska piosenkarka, tancerka oraz aktorka mieszkająca w Korei Południowej. Artystka należy do nurtu wykonawców k-popu, którego popularność rośnie w zawrotnym tempie także w Polsce.