Obserwuj w Google News

Vangelis nie żyje. Legendarny kompozytor muzyki filmowej miał 79 lat

1 min. czytania
19.05.2022 19:46

Vangelis nie żyje. Wybitny grecki kompozytor i autor muzyki filmowej, zdobywca Oscara za temat muzyczny do "Rydwanów Ognia" zmarł w wieku 79 lat. 

Vangelis
fot. GEORGES BENDRIHEM/AFP/East News

Vangelis Papatanasiu, znany międzynarodowej publiczności jako Vangelis, zmarł we wtorek 17 maja 2022 roku w wieku 79 lat. Informację o śmierci artysty przekazali w czwartek jego pełnomocnicy. 

Vangelis nie żyje. Zmarł słynny autor muzyki do "Rydwanów Ognia" 

Redakcja poleca

Z wielkim smutkiem ogłaszamy, że wielki Grek, Vangelis Papathanassiou, zmarł późnym wieczorem we wtorek, 17 maja - przekazała kancelaria prawna reprezentująca artystę. 

W oświadczeniu podkreślono, że Vangelis zmarł w szpitalu we Francji. Przyczyny jego śmierci nie zostały na razie ujawnione. 

Vangelis urodził się 29 marca 1943 roku w Argii (Grecja) jako Ewangelos Odiseas Papatanasiu. Zaczął tworzyć muzykę już w wieku czterech lat. Największe uznanie przyniosły mu kompozycje do wielkich produkcji filmowych. W 1982 roku Vangelis zdobył Oscara za muzykę do filmu "Rydwany Ognia".

Jest autorem słynnych ścieżek dźwiękowych do filmów "Łowca androidów", "Bunt na Bounty", "1492: Wyprawa do raju" czy "Gorzkie gody". Odpowiadał za oprawę muzyczną odsłonięcia oficjalnego symbolu Igrzysk Olimpijskich w 2004, stworzył także hymn piłkarskich mistrzostw świata w Korei i Japonii. Jego "Mythodea" została wybrana przez NASA na temat muzyczny misji Mars Odyssey. Ostatnim wydanym albumem studyjnym Vangelisa był "Juno to Jupiter" z 2021 roku.