Obserwuj w Google News

Znany ukraiński muzyk dziękuje Polakom: "To, co robicie, jest bezcenne"

Piotr Krajewski
2 min. czytania
12.04.2022 09:14

Swiatosław Wakarczuk z zespołu Okean Elzy podziękował Polakom za ogromne wsparcie dla Ukrainy. Popularny ukraiński muzyk nagrał specjalne wideo, w którym odniósł się do pomocy ze strony Polski i opowiedział o utworze "Obijmy" Okean Elzy. Właśnie powstała nowa, ukraińsko-polska wersja piosenki z udziałem IRY i Stokłosa Collective Orchestra.

Swiatosław Wakarczuk
fot. Instagram screen / sviatoslav.vakarchuk

Wojna w Ukrainie trwa. Dramatyczną sytuację w kraju pokazuje internautom z całego świata m.in. Swiatosław Wakarczuk, lider ukraińskiego zespołu Okean Elzy. Od początku wojny muzyk jeździ po kraju, dokumentuje zniszczenia i jest blisko linii frontu. Prowadzi relacje w mediach społecznościowych – niedawno opublikował dramatyczne wideo z doszczętnie zniszczonym autobusem, którym podróżowali uchodźcy, w tym kobiety i dzieci.

Okean Elzy nawiązali współpracę z IRĄ oraz Stokłosa Collective Orchestra i stworzyli ukraińsko-polską wersję piosenkę "Obijmy". W opublikowanym przez Onet specjalnym nagraniu Swiatosław Wakarczuk podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom.

Redakcja poleca

Ukraiński muzyk Swiatosław Wakarczuk dziękuję Polakom

Swiatosław Wakarczuk jest nie tylko muzykiem rockowym, ale także politykiem i aktywistą. Obecnie działa także jako wolontariusz i wspiera mieszkańców Ukrainy jak tylko może.

Nic więc dziwnego, że lider Okean Elzy widzi i docenia ogromną pomoc ze strony Polaków. Zdecydował się osobiście podziękować polskim mieszkańcom i władzom za ostatnie tygodnie.

Wiele krajów pomaga, ale to, co robicie wy, Polacy, jest bezcenne. Tak wielu uchodźców zaprosiliście i gościcie w swoim kraju. Wspieracie nas również politycznie, finansowo i militarnie. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni – powiedział Wakarczuk w nagraniu dla Onetu.

Okean Elzy, IRA i Stokłosa Collective Orchestra w piosence dla Ukrainy

Okean Elzy, IRA i Stokłosa Collective Orchestra połączyli siły w zupełnie nowej wersji utworu "Obijmy" nagranego przez zespół Wakarczuka.

Inicjatorem projektu jest Arkadiusz Jaskowski, a polski tekst stworzył Artur Gadowski z IRY. Piosenka promuje międzynarodową charytatywną inicjatywę "Music of Freedom", której celem jest wsparcie uchodźców oraz ofiary rosyjskiej agresji.

Pomysł na wspólne polsko-ukraińskie nagranie utworu powstał z inicjatywy naszych polskich przyjaciół. I to jest wspaniałe. Myślę też, że jest to bardzo symboliczne, bo trudno znaleźć kogokolwiek, kto zrobił więcej dla Ukrainy, kto wspiera nas bardziej – powiedział Wakarczuk w nagraniu dla Onetu i dodał: "Po wybuchy wojny piosenka dostała drugie życie. Ludzie odnaleźli w niej nadzieję już w pierwszej linijce: Kiedy nastanie dzień, zakończy się wojna. Tak odczuwamy wszyscy".

Redakcja poleca

W teledysku promującym utwór pojawili się zarówno polscy jak i ukraiński tancerze, którym udało się uciec z ogarniętej wojną Ukrainy.

Cały dochód z nowej wersji piosenki "Obijmy" zostanie przekazany na rzecz Fundacji "Charytatywni". Wszystkie osoby zaangażowane w projekt zrzekły się swojego honorarium.

RadioZET.pl/onet.pl