Obserwuj w Google News

„Ob-La-Di Ob-La-Da” The Beatles to „idealna piosenka popowa”. Tak zdecydowali naukowcy

Piotr Krajewski
2 min. czytania
14.11.2019 11:14
Zareaguj Reakcja

„Ob-La-Di Ob-La-Da” The Beatles zostało uznane za „idealną piosenkę popową”. Tak stwierdzili naukowcy Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences, którzy wnikliwie zbadali wielki przebój zespołu z Liverpoolu.

The Beatles Ob-La-Di Ob-La-Da idealna piosenka popowa zdaniem naukowców
fot. David Magnus / Rex Features/EAST NEWS

„Ob-La-Di Ob-La-Da” The Beatles idealną piosenką popową. Badanie naukowców

The Beatles to autorzy wielu ponadczasowych hitów, które uwielbiają miliony słuchaczy. Jeden z ich wielkich przebojów może pochwalić się nowym osiągnięciem.

Kawałek „Ob-La-Di Ob-La-Da”, pochodzący z kultowego „Białego Albumu” z 1968 roku, został nazwany właśnie „idealną piosenką popową”. Zdaniem naukowców z niemieckiego Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences utwór The Beatles jest doskonale zaaranżowany i zaskakujący dla słuchaczy, dzięki idealnemu ułożeniu akordów.

To fascynujące, że ludzie czerpią przyjemność z muzyki tylko dlatego, że akordy zostały ułożone w konkretny sposób. Utwory, które uważamy za przyjemne znajdują odpowiedni balans pomiędzy tym, że wiemy, co usłyszymy dalej, a tym, że zaskakują nas czymś, czego nie spodziewaliśmy się — powiedział badacz Vincent Cheung w rozmowie z The Times.

W trakcie badania przeanalizowano 80 tys. akordów z ponad 700 piosenek nagranych pomiędzy 1958 a 1991 rokiem. Tuż za „Ob-La-Di Ob-La-Da” The Beatles w rankingu uplasowały się utwory „Invisible Touch” Genesis, „Hooked On A Feeling” BJ Thomasa, „I Want You Back” The Jackson 5, „There She Goes” The La’s, „When It’s Love” Van Halen i „Red Red Wine” UB40.

 

John Lennon nienawidził „Ob-La-Di Ob-La-Da” The Beatles

Choć „Ob-La-Di Ob-La-Da” The Beatles uznano za „idealną piosenkę popową”, to niektórzy członkowie zespołu z Liverpoolu publicznie krytykowali utwór stworzony w latach sześćdziesiątych. John Lennon przyznał niejednokrotnie, iż nienawidzi tej piosenki. Kawałek napisany przez Paula McCartneya nazwał „muzyką dla starych bab”.

RadioZET.pl/nme.com/PK