Obserwuj w Google News

Szczecin i Pomorze Zachodnie gospodarzami Fryderyk Festiwal 2022!

Maeriał sponsorowany
4 min. czytania
19.04.2022 16:09
Zareaguj Reakcja

Fryderyk Festiwal 2022 ponownie cumuje na Pomorzu Zachodnim, a Szczecin na tydzień zmienia się w stolicę polskiej muzyki! Od 22 do 29 kwietnia jeden z piękniejszych regionów w naszym kraju, znany z innowacyjności i kulturalnych inicjatyw, będzie gościć najlepszych polskich twórców i wykonawców, którzy przybędą tam, by świętować wręczenie najważniejszych nagród muzycznych w Polsce – Fryderyków. Radio Zet patronuje Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, która wieńczy festiwal.

Szczecin i Pomorze Zachodnie gospodarzami Fryderyk Festiwal 2022!
fot. Materiały prasowe

Kto w tym roku dostanie statuetkę Fryderyka? Tego nie wiadomo do ostatniej chwili, choć typowania i zakłady wpisane są w niemal trzydziestoletnią historię przyznawania nagród, a faworytów jest co roku co najmniej tylu, ile fryderykowych kategorii (w tym roku jest to siedemnaście kategorii muzyki rozrywkowej i trzy jazzowe).

Dlaczego Szczecin i Pomorze Zachodnie?

To już druga edycja Fryderyk Festiwal organizowana w Szczecinie. Skąd taki wybór Związku Producentów Audio Video, głównego organizatora Fryderyk Festiwal?

Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia byliśmy pod dużym wrażeniem zarówno wielkiego zaangażowania Miasta Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego, jak i niezwykle gorącego przyjęcia ze strony szczecińskiej publiczności zgromadzonej w Netto Arenie. Artyści do dziś podkreślają wspaniałą atmosferę i dobrą energię, jaka wytworzyła się podczas tamtego koncertu. Mamy nadzieję, że wydarzenie, jakim jest Fryderyk Festiwal, pomoże nieść w Polskę przekaz, że Szczecin i Pomorze Zachodnie to miejsca wyjątkowych inicjatyw kulturalnych, tworzonych i wspieranych przez ludzi z pasją – podkreślił Andrzej Puczyński, przewodniczący ZPAV.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas ubiegłorocznej gali Fryderyków podkreślał, że Pomorze Zachodnie tworzą ludzie, których korzenie wywodzą się z różnych stron i różnych kultur. To sprawia, że możemy czerpać z ogromnej różnorodności, a nasza wrażliwość, kształtowana przez zawiłe losy przodków, czyni nas ludźmi otwartymi i ciekawymi nowych doświadczeń – mówił.

Oglądaj

Takim doświadczeniem były dla miasta i regionu Fryderyki – najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce, które w swoim DNA mają różnorodność i bogactwo kultury muzycznej.

Coraz więcej wydarzeń kulturalnych wybiera na swój port Pomorze Zachodnie. Te, które do niego zawitają, bardzo często robią to ponownie. Niezwykle miło wspominam muzyczne doznania, które towarzyszyły nam podczas gali Fryderyków w zeszłym roku. Cieszę się, że i tym razem to właśnie w Szczecinie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Jestem przekonany, że te spektakularne wydarzenia na długo pozostaną w pamięci widzów – mówił w tym roku Olgierd Geblewicz.

Gali Fryderyków co roku towarzyszą niesamowite emocje i już za kilkanaście dni publiczność zgromadzona w szczecińskiej Netto Arenie a także widzowie TVN i słuchacze Radia Zet będą doświadczać ich znowu. Dobrze pamiętamy te emocje z zeszłego roku, kiedy Szczecin wraz z Pomorzem Zachodnim był gospodarzem tego wydarzenia. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli na nowo przeżywać te piękne chwile w naszym mieście.  Najlepsi muzycy, wykonawcy, producenci muzyczni w Polsce będą mieli okazję przeżyć piękne emocje, a wraz z nimi my, mieszkańcy, jak również lokalni artyści. To jest najważniejsza nagroda muzyczna w kraju i dobrze, że zostanie ona wręczona u nas – dodaje zastępca Prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.

Oglądaj

Festiwal gwiazd na Fryderykach

Tegoroczną ceremonię wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej, zamykającą Fryderyk Festiwal 2022, uświetnią koncerty z udziałem najbardziej uznanych polskich wykonawców. Już 29 kwietnia w Netto Arenie odbędzie się wyjątkowe widowisko, w którym swój udział zapowiedziały fantastyczne wokalistki: nominowana aż w ośmiu kategoriach (w tym w kategorii Album Roku Pop za płytę Wojny i noce) Daria Zawiałow; debiutująca w ubiegłym roku i mająca na koncie cztery nominacje (w tym do nagrody Fonograficzny Debiut Roku za krążek Ciche dni) Kaśka Sochacka; wyróżniona dwiema nominacjami (w tym do nagrody Artystka Roku za płytę Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj) Mery Spolsky.

Na scenie zobaczymy także szczeciniankę Katarzynę Nosowską z grupą przyjaciół, czyli zespołem Anieli (teledysk do ich pierwszej piosenki Jaśniejąca nie bez powodu powstał w stolicy Pomorza Zachodniego) oraz inne fantastyczne duety i kolaboracje. Brodka (nominowana m.in. w kategorii Album Roku Indie Pop za album Brut) zagra z Tymkiem; WaluśKraksaKryzys wystąpi z Organkiem (wspólnie powalczą o statuetkę w kategorii Album Roku Rock/Metal); Rosalie zaśpiewa u boku Króla (nominowanego m.in. w kategorii Album Roku Indie Pop za płytę Dziękuję); Natalię Szroeder usłyszymy w utworze z Vito Bambino (wyróżnionym nominacją wraz z innymi wykonawcami z Męskiego Grania Orkiestry 2021 w kategorii Utwór Roku za piosenkę I Ciebie też, bardzo). W Netto Arenie zagra także zespół T.Love oraz duet Kwiat Jabłoni, który ma na koncie dwie nominacje, w tym do nagrody Zespół/Projekt Artystyczny Roku za krążek Mogło być nic.

Nie zabraknie popularnej, nominowanej w czterech kategoriach (w tym w kategorii Utwór Roku za piosenkę Szaroróżowe) grupy Muchy i legendy punk rocka – grupy Dezerter (powalczą o statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku Rock/Metal za album Kłamstwo to nowa prawda). Galę uświetnią także solowe męskie wykonania reprezentantów różnych gatunków muzycznych. Usłyszymy między innymi przedstawiciela młodego hip-hopu, czyli Szczyla (wyróżnionego nominacją między innymi w kategorii Album Roku Hip-Hop za krążek Polska Floryda), lirycznego Ralpha Kaminskiego (z dwoma nominacjami na koncie, w tym do nagrody Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka za Korę) oraz nominowanego w kategorii Utwór Roku za piosenkę Złoto Mroza. Galę uświetni również występ szczecińskiego saksofonisty jazzowego Sylwestra Ostrowskiego.

Zapowiada się wieczór pełen pozytywnych emocji i dobrej muzyki.

W oczekiwaniu na muzyczne emocje

Zanim 29 kwietnia poznamy kolejnych laureatów najważniejszych nagród muzycznych w Polsce, możemy przesłuchać raz jeszcze utwory nominowanych artystów w ramach stworzonej na potrzeby Fryderyków  playlisty, przygotowanej przez redakcję Spotify, oficjalnego partnera technologicznego Fryderyk Festiwal 2022. Natomiast na tych, którzy chcieliby sobie przypomnieć emocje towarzyszące wcześniejszym galom, czeka specjalna  playlista z utworami laureatów poprzednich edycji Fryderyków, od 1994 do 2021 roku.

Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej Fryderyk Festiwal 2022 transmitowana będzie w TVN, Playerze oraz portalu Onet. Relacje z gali będzie można usłyszeć także na antenie Radia Zet oraz w mediach społecznościowych Fryderyk Festiwal. Uroczystość poprowadzą: Gabi Drzewiecka, Agnieszka Szulim, Damian Michałowski i Agnieszka Kołodziejska.

Do sprzedaży trafiła właśnie pierwsza pula biletów na galę. Szczegółowe informacje dostępne są na:  http://fryderyki.pl/bilety

belka-rozrywkowa
fot. Materiały prasowe