Obserwuj w Google News

„Stairway To Heaven” Led Zeppelin plagiatem? Sąd wydał ostateczną decyzję

Piotr Krajewski
1 min. czytania
10.03.2020 14:07

„Stairway To Heaven” to jeden z największych klasyków rocka. Piosenkę Led Zeppelin uwielbiają miliony słuchaczy na całym świecie. W 2014 roku autorzy utwory zostali oskarżeni o plagiat. Amerykański sąd właśnie podjął decyzję i rozstrzygnął, czy „Stairway To Heaven” to kopia piosenki „Taurus” zespołu Spirit.

Stairway To Heaven Led Zeppelin plagiatem sąd wydał ostateczną decyzję
fot. EAST NEWS/REX FEATURES

Stairway To Heaven Led Zeppelin plagiatem? Jest decyzja sądu

Zespół Led Zeppelin został oskarżony kilka lat temu o plagiat. Grupa Spirit stwierdziła, że legendarny hit „Stairway To Heaven” z 1971 roku to kopia ich piosenki zatytułowanej „Taurus”, która ukazała się trzy lata wcześniej. Zdaniem muzyków otwierający przebój riff został skopiowany. W 2016 roku sąd odrzucił jednak pozew, ale prawnicy zdecydowali się złożyć apelację.

Sprawa domniemanego plagiatu wróciła do sądu we wrześniu zeszłego roku. Według sądu apelacyjnego w trakcie poprzedniego postępowania doszło do wielu błędów, więc podjęto decyzję o ponownej analizie.

W poniedziałek batalia sądowa zakończyła się, a sąd w San Francisco utrzymał wyrok z 2016 roku i potwierdził, że kultowy przebój „Stairway To Heaven” nie jest plagiatem.

RadioZET.pl/onet.pl/PK