Obserwuj w Google News

Sanja Ilić nie żyje. Uczestnik Eurowizji zmarł z powodu komplikacji po COVID-19

2 min. czytania
08.03.2021 10:37
Zareaguj Reakcja

Sanja Ilić nie żyje. Serbski muzyk, kompozytor i klawiszowiec zmarł w wieku 69 lat z powodu komplikacji po zakażeniu koronawirusem. Artysta był założycielem zespołu Balkanika, z którym reprezentował Serbię na Eurowizji 2018.

Sanja Ilic
fot. KRZYSZTOF GLOWACKI/REPORTER/East News

Sanja Ilić nie żyje. Muzyk, kompozytor i reprezentant Serbii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 zmarł w niedzielę, 7 marca w wieku 69 lat.

Sanja Ilić nie żyje. Uczestnik Eurowizji zmarł z powodu komplikacji po COVID-19

Przyczyną śmierci Sanji Ilicia były powikłania po zakażeniu koronawirusem. Zespół Balkanika opublikował poruszający wpis, w którym pożegnał swojego założyciela.

Nie ma słów, aby opisać smutek i ból spowodowany odejściem naszego Sanji. Był wspaniałym człowiekiem, niezwykłym artystą, kolegą, przyjacielem. Bezgranicznym wsparciem i wzorem do naśladowania. Sanja, spoczywaj w pokoju. Twoja Balkanika – napisali muzycy.

Zobacz także:  Eurowizja 2021: kiedy poznamy reprezentanta Polski? TVP ujawniła datę

W latach siedemdziesiątych Sanja Ilić był członkiem jugosłowiańskiego rockowego zespołu San. Po zakończeniu działalności grupy Serb skupił się na komponowaniu muzyki. W 1982 roku skomponował utwór „Halo, Halo”, który reprezentował Jugosławię na Eurowizji. W 1998 roku założył zespół Balkanika. Grupa postawiła sobie za cel dbanie o tradycje serbskiej muzyki średniowiecznej i bizantyjskiej, a także jej unowocześnienie i promowanie na świecie.

Zobacz także:  Ors Siklósi nie żyje. Wokalista AWS i uczestnik Eurowizji zmarł w wieku zaledwie 29 lat

Sanja Ilić i Balkanika na Eurowizji 2018

Sanja Ilić i zespół Balkanika reprezentowali Serbię w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018, który odbył się w Lizbonie. Choć kompozytor nie pojawił się osobiście na scenie, odpowiadał za tekst i produkcję utworu „Nova Deca”.

Serbska piosenka awansowała do finału Eurowizji 2018, gdzie zajęła ostatecznie 19. miejsce.

Zobacz także:  Liam Reilly nie żyje. Uczestnik Eurowizji zmarł nagle w wieku 65 lat

RadioZET.pl/escxtra.com