Obserwuj w Google News

Rusty Young nie żyje. Był legendą country rocka i liderem grupy Poco

2 min. czytania
16.04.2021 09:57
Zareaguj Reakcja

Rusty Young nie żyje. Muzyk zostanie zapamiętany jako gwiazda country rocka oraz wirtuoz elektrycznej gitary hawajskiej. Artysta zmarł w wieku 75 lat.

Elektryczna gitara hawajska
fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Rusty Young nie żyje. Muzyk był amerykańskim gitarzystą, wokalistą oraz autorem tekstów. Artysta był znany jako lider jednego z najbardziej wpływowych zespołów country rocka, formacji Poco. 

Rusty Young nie żyje. Muzyk miał 75 lat

Young wychował się w Kolorado, a na elektrycznej gitarze hawajskiej, której stał się wirtuozem, zaczął grać w wieku zaledwie 6 lat. W szkole średniej udzielał lekcji i grał country w nocnych barach. Pod koniec lat 60. został członkiem Poco.

Zmarły muzyk napisał hity grupy takie jak "Rose of Cimarron" czy "Crazy Love". Artysta w 2013 roku ogłosił przejście na emeryturę, jednak tak się nie stało. Swój pierwszy solowy album wydał w 2017 roku.

Redakcja poleca

Norman Russell "Rusty" Young zmarł 14 kwietnia 2021 roku na atak serca. Muzyk miał 75 lat. Smutną wiadomość potwierdził współzałożyciel Poco, Richie Furay.

"Właśnie otrzymałem wiadomość, że mój przyjaciel Rusty Young nie żyje. Moje serce jest zasmucone, był mi drogim i wieloletnim przyjacielem, który pomógł mi stać się innowatorem i stworzyć nowe brzmienie w Południowej Kalifornii zwane country rockiem" - oznajmił Furay w rozmowie z "Variety".

"Był wirtuozem elektrycznej gitary hawajskiej. Nasza przyjaźń była prawdziwa i będzie mi go ogromnie brakowało" - dodał.

Elektryczna gitara hawajska. Co to za instrument?

Elektryczna gitara hawajska zwana również elektryczną gitarą stalową, na której grał Rusty Young to charakterystyczny dla nurtu country instrument poziomy. Najczęściej składa się z dwóch gryfów o różnych strojach, gdzie każdy z nich ma po 10 strun. Do każdego gryfów przyporządkowano grupę pedałów podłogowych, które pozwalają przestrajać gitarę. 

Oglądaj

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET