Obserwuj w Google News

Dramatyczna relacja Rusłany z Ukrainy: "Martwe ciała leżą na ulicach, zjadają je psy"

Joanna Chojnacka
2 min. czytania
21.03.2022 14:02

Rusłana, ukraińska zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji zaapelowała do zachodnich przywódców. W przemówieniu artystki padły bardzo mocne słowa.

Rusłana
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

24 lutego rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Kijów nadal pozostaje niezdobyty. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wizytę w Polsce. Pojawi się w naszym kraju w dniach 25-26 marca. W poniedziałek 26 marca rosyjskie wojska ostrzelały z morza Odessę. Zniszczono kilka budynków mieszkalnych.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Cierpieniu Ukraińców trwającemu już niemal miesiąc sprzeciwiają się także artyści. Wykorzystują oni swoje zasięgi, aby głośno protestować przeciwko Rosji. Wśród nich znalazła się między innymi Rusłana, ukraińska zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji.

Rusłana z apelem do zachodnich przywódców. Padły mocne słowa

Wokalistka niedawno kierowała swój apel bezpośrednio do prezydenta Stanów Zjednoczonych. Poprosiła polityka o stanowcze decyzje i jeszcze bardziej zdecydowane działania w sprawie agresji Rosji. Tym razem artystka zwróciła się do wszystkich zachodnich przywódców.

Redakcja poleca

Jak cytuje piosenkarkę Onet:

Apeluję do świata! Stwierdzenie faktu: nie da się zaprzeczyć tej wojnie. Nie da się nie brać w niej udziału. Musimy zatrzymać wojnę, a nie przymykać na nią oko. Sformułowania typu: "Lokalny konflikt wojenny w granicach terytorialnych Ukrainy" nie są właściwe. Tu nie ma sporów. Świat musi pomóc Ukrainie przetrwać! Bo to już nie jest lokalny konflikt.

Rusłana uważa, że zachodnie kraje robią zbyt mało, żeby pomóc bombardowanej Ukrainie. Artystka zarzuca im bierność i w bardzo obrazowych słowach opisuje sytuację swojego kraju.

W Mariupolu doszło do najbardziej bezprecedensowej brutalności, jaką świat kiedykolwiek widział w historii współczesnej. Rosyjscy okupanci łamią umowy o »korytarzach humanitarnych«. Nie pozwalają na ewakuację kobiet i dzieci ani na dostarczenie konwoju z pomocą humanitarną dla ludzi znajdujących się pod blokadą. Nie pozwalają pochować cywilów, którzy zostali zastrzeleni! Martwe ciała leżą po prostu na ulicach, gdzie zjadają je psy.

Rusłana prezentuje państwom konkretne rozwiązania, które jej zdaniem wszyscy powinni wprowadzić w życie. Wokalistka apeluje o embarga na rosyjskie towary, zablokowanie rosyjskiego systemu finansowego oraz dostarczanie broni dla ukraińskiej armii.

Redakcja poleca

Piosenkarka apeluje o zdecydowane działania i szybkie reakcje. Ich brak będzie dla Ukraińców katastrofalny w skutkach.

Ich krew będzie również na waszych rękach. Czekamy na jasne stanowisko i działania. Musimy uwolnić Mariupol od najeźdźców - podkreśla Rusłana.

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy 

RadioZET.pl/Onet