Obserwuj w Google News

Rosyjska śpiewaczka Netrebko przeciwna zmuszaniu artystów do mówienia o wojnie. Walewska komentuje

Joanna Chojnacka
2 min. czytania
01.04.2022 13:50
Zareaguj Reakcja

Rosyjska śpiewaczka, Anna Netrebko uważa, że nie każdy artysta powinien zabierać głos na temat wojny w Ukrainie. Małgorzata Walewska skomentowała te słowa.

Anna Netrebko/Małgorzata Walewska
fot. CHRISTOPH DE BARRY/AFP/East News/KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Od 37 dób trwa wojna w Ukrainie. Aktualnie sytuacja wygląda najgroźniej na południu kraju i w regionie Donbasu. Wojska rosyjskie gromadzą swoje siły wokół oblężonego Mariupola. Brytyjskie ministerstwo obrony podaje, że Rosja podjęła decyzję o przerzuceniu części swoich sił zbrojnych z Gruzji. Mowa tutaj o liczbie od 1200 do 2000 żołnierzy.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Kolejne osoby publiczne zabierają głos w sprawie inwazji Rosji. Przeciw okrucieństwu wojny protestują aktorzy, sportowcy, celebryci i muzycy na całym świecie. Jednak nie wszyscy uważają, że jasne stanowisko w sieci w sprawie rosyjskiej agresji to obowiązek każdego, kto kształtuje opinię publiczną.

Anna Netrebko przeciwna zmuszaniu artystów do mówienia o wojnie

Rosyjska śpiewaczka Anna Netrebko jeszcze niedawno niejednoznacznie wypowiadała się na temat wojny w Ukrainie, a wcześniej popierała działania Rosji w Donbasie. W związku z tym środowisko artystyczne zaczęło się odwracać od wokalistki. Ze współpracy z Netrebko zrezygnowała, chociażby Duńska Opera Narodowa.

Śpiewaczka postanowiła odnieść się do zaistniałej sytuacji w mediach społecznościowych. Jak cytuje artystę Onet, wyjaśniła, że potrzebowała czasu, żeby przemyśleć swoje stanowisko.

Wyraźnie potępiam wojnę w Ukrainie, a moje myśli są z ofiarami tej wojny i ich rodzinami.

Artystka podkreśliła również, że nie należy do żadnej rosyjskiej partii politycznej, a Władimira Putina spotkała zaledwie kilka razy przy okazji odbioru nagród.

Polskie gwiazdy, które pomagają Ukrainie. Znani Polacy wspierają ofiary wojny [GALERIA]

Jednak zaznaczyła jednocześnie, że wymuszanie stanowiska odnośnie wojny w Ukrainie na artystach nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak cytuje Annę Interia:

Chcę jednak dodać, że zmuszanie artystów (...) do publicznego wyrażania swoich poglądów politycznych i potępiania swojej ojczyzny nie jest słuszne. To powinien być wolny wybór. Nie jestem osobą zajmującą się polityką. Nie jestem ekspertem w dziedzinie polityki. Jestem artystką i moim celem jest jednoczenie ponad podziałami politycznymi.

Oświadczenie artystki nie pomogło jej w ratowaniu kariery. Kolejne instytucje kultury odwołały jej koncerty.

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy 

Małgorzata Walewska komentuje postawę Anny Netrebko

Sprawę skomentowała jurorka programu "Twoja twarz brzmi znajomo", polska śpiewaczka - Małgorzata Walewska. W rozmowie z Faktem podkreśliła:

Jest wojna i wszyscy muszą się opowiedzieć za pokojem. (...) Spotykałyśmy się na korytarzu w Metropolitan Opera i w Covent Garden (...) Chcę wierzyć w to, że Ania jest człowiekiem, który opowiada się za pokojem. Sama jest matką. Gdy ktoś może się utożsamić z matkami, które wysyłają na wojnę swoje dzieci, wybór może być tylko jeden.

RadioZET.pl/Onet/Interia/Fakt