Obserwuj w Google News

Rosyjscy muzycy przeciwni Putinowi na czarnej liście. Kto zniknął z tamtejszych mediów?

Joanna Chojnacka
2 min. czytania
24.03.2022 09:53
Zareaguj Reakcja

Rosyjscy muzycy trafili na "czarną listę". Twórcy przestaną pojawiać się w mediach, bo sprzeciwili się wojnie w Ukrainie i okrucieństwu polityki Putina.

Władimir Putin
fot. AP/Associated Press/East News

Od miesiąca trwa wojna w Ukrainie. Mieszkańcy dzielnie bronią swojego kraju, a Kijów pozostaje niezdobyty. W czwartek 24 marca przed szczytem NATO, sekretarz sojuszu Jens Stoltenberg oświadczył, że nie wyśle natowskich żołnierzy i samolotów do Ukrainy. Decyzję argumentuje odpowiedzialnością za kraje NATO. Sekretarz podkreśla, że nie można dopuścić, aby wojna eskalowała poza terytorium Ukrainy i doprowadziła do jeszcze większych cierpień i zniszczenia.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Agresji Putina sprzeciwiają się zwykli obywatele państw całego świata, artyści, sportowcy, celebryci i muzycy. Twórcy protestują na wiele sposobów. Publikują swoje stanowisko w mediach społecznościowych, organizują zbiórki dla potrzebujących lub sami wpłacają imponujące sumy na rzecz organizacji wspierających Ukrainę.

Polskie gwiazdy, które pomagają Ukrainie. Znani Polacy wspierają ofiary wojny [GALERIA]

Przeciwko wojnie Putina protestują także Rosjanie. Mieszkańcy państwa licznie wyszli na ulicę, aby skłonić do refleksji swojego przywódcę. Wielu z nich zapłaciło za ten gest więzieniem. Zdarzają się także przypadki rosyjskich twórców, którzy odcinają się od państwa po wybuchu inwazji na Ukrainę.

Rosyjscy muzycy trafili na czarną listę. Kto przeciwstawił się Putinowi?

Z koncertów w swojej ojczyźnie zrezygnował raper Oxxymiron, który wsparł polską fundację działającą na rzecz Ukraińców. Z Rosji wyjechał również Face, raper wyznał, że nie ma zamiaru płacić podatków w państwie, które wywołało wojnę.

Redakcja poleca

Okazuje się, że również muzycy, którzy sprzeciwiają się polityce Putina, muszą się liczyć z konsekwencjami. Jedna z lokalnych firm medialnych przygotowała dokument zakazujący niektórym artystom pojawiania się w tamtejszych mediach.

Jak podaje Interia, oficjalnym powodem takich decyzji Rosyjskiej Grupy Medialnej był "szacunek do słuchaczy". Firma twierdzi, że muzycy, którzy trafili na ich listę, mają "arogancki i pogardliwy stosunek do rosyjskich odbiorców".

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy 

W zestawieniu znalazł się między innymi Borys Grabienszczikow - lider grupy Akwarium, który wyznał, że cenzura w Rosji to nic nowego i mierzy się z nią od wielu lat. Oprócz tego rosyjskie media nie podejmą już współpracy z piosenkarzem Iwanem Dornem, który nawoływał do zakończenia katastrofy w Ukrainie czy raperem o pseudonimie Noize MC.

RadioZET.pl/Interia