Obserwuj w Google News

Mata pierwszym mężczyzną na okładce polskiego "Vogue'a". Raper ujawnił swój nowy wizerunek

2 min. czytania
27.09.2022 12:58
Zareaguj Reakcja

Mata pojawił się na okładce najnowszego wydania polskiego "Vogue'a". Drugą wersję okładki zdobi zdjęcie Doroty Masłowskiej. Wybór budzi kontrowersje.

Mata
fot. JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Mata unika wywiadów w mediach, jednak jako pierwszy raper trafił na okładkę polskiego "Vogue'a". Oczywiście podjął współpracę z magazynem modowym na własnych warunkach. Zamiast wywiadu dla dziennikarzy, opublikował autorski manifest.

Mata na okładce "Vogue Polska"

Mata w tekście porównał swoją twórczość do magii oraz przeżyć duchowych.

Czasami patrzę na moje wersy jak na zaklęcia magiczne, a na piosenki jak na duchowe rytuały. Czasami rapuję o światach, które jeszcze nie istnieją, bo wierzę, że słowa mogą je urzeczywistnić.

Ponadto Młody Matczak zdaje się chcieć pomagać swoim rówieśnikom i młodszym pokoleniom zderzyć się z trudną rzeczywistością, aby nie tylko nauczyć ich łatwiej w niej funkcjonować, ale także realnie wpływać na jej kształt i charakter.

Redakcja poleca

Jak zapowiada tekst Matczaka Ina Lekiewicz, naczelna "Vogue Polska":

Mata (przyp. red.) wierzy, że jego nowa płyta pomoże młodym ludziom nabrać odwagi do zmieniania rzeczywistości.

Na okładce "Vogue'a" widzimy Matę w zupełnie nowej odsłonie. Czapkę lub popularny bucket hat zastąpiło nakrycie głowy, spod którego wystaje koronka. Dres Mata zamienił na koszulę krawat i marynarkę. Nie zabrakło jednak sportowych akcentów. Artysta ma na sobie rękawiczki bez palców oraz czapkę inspirowaną czepkiem pływackim z kolekcji Gucci x adidas.

Sesja okładkowa, w której zgodnie z trendem na słowiańszczyznę i ludowość pojawiają się szydełkowe akcesoria, to zapowiedź nowego wizerunku Maty, który jest próbą dialogu z polską tożsamością wizualną.

Okładka "Vogue'a" z Matą budzi kontrowersje: "To Vogue czy Bravo?"

Wybór Maty na okładkę modowego pisma wzbudził spore kontrowersje. Pod postem Vogue Polska pojawiła się fala krytycznych komentarzy odnośnie tej decyzji.

Na kolejną okładkę proponuję jego starego, jak już wrzucacie zakochane w sobie miernoty.

Miejcie litość.

To jeszcze "Vogue" czy już "Bravo"?

Myślałam, że to mem, a to na serio.

Na następną okładkę proponuje kogoś z programu "Chłopaki do wzięcia".

Wśród komentujących pojawili się jednak również tacy, którym okładka bardzo przypadła do gustu lub ci, którzy uważają, że zmiany w tworzeniu pierwszych stron magazynów są potrzebne.

Artykuł o polskości i potrzebie zmian można by skleić z komentarzy pod tym wpisem.

Jedna z najlepszych okładek w historii polskiego wydania Vogue.

Mega.

Super temat - tożsamość i okładka bardzo dobra.

Niesamowita. Brawa dla Was za pomysł i dla tego Pana za odwagę wypowiedzi, która potrafi tak wkurzyć. Przykro pisać, że wkurzyć, bo mogłaby z tego wyniknąć piękna, międzypokoleniowa dyskusja o tożsamości i wielkich marzeniach. O koronkach, które przez lata kojarzone z zamierzchłym folklorem, dziś mogłyby być symbolem nie tylko kobiecości, ale pracy zdolnych lokalnych rąk, które mogą stać w szeregu ze światowymi markami.

Na drugiej wersji okładki znalazła się Dorota Masłowska, która również rozpoczęła niedawno swoją karierę w rapie.

Zdjęcie okładkowe Maty możecie zobaczyć poniżej: