Obserwuj w Google News

„Last Christmas” Wham ma już 37 lat. 8 ciekawostek o świątecznym hicie wszech czasów

2 min. czytania
22.12.2021 12:10
Zareaguj Reakcja

„Last Christmas” Wham ma już 37 lat. Ciężko wyobrazić sobie okres świąteczny bez tego wielkiego hitu. Przebój zespołu George'a Michaela towarzyszy nam przy każdych Świętach Bożego Narodzenia. Aż trudno uwierzyć, że piosenka powstała w latach osiemdziesiątych. Oto kilka interesujących faktów ciekawostek na temat „Last Christmas” Wham.

Last Christmas Wham
fot. Youtube screen

Mija 37 lat od wydania Last Christmas. Utwór z 1984 roku niemal natychmiast rozkochał w sobie słuchaczy i stał się niezapomnianym hitem. Dziś przebój Wham! można usłyszeć niemal w każdym domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Last Christmas: tekst i tłumaczenie po polsku świątecznego przeboju Wham

Redakcja poleca

Last Christmas: 8 interesujących faktów i ciekawostek o świątecznym hicie Wham

1. Choć „Last Christmas” momentalnie kojarzy się wszystkim ze świętami, tekst utworu wcale nie ma świątecznego i przyjemnego charakteru. Opowiada smutną historię o złamanym sercu.

2. To najlepiej sprzedający się singiel w historii Wielkiej Brytanii, który nie dotarł do 1. miejsca oficjalnej listy przebojów.

3. „Last Christmas” doczekało się nawet polskiej wersji zatytułowanej „Kolęda dwóch serc”. Śpiewali ją m.in. Andrzej Piaseczny i zespół Pectus.

4. W latach osiemdziesiątych George Michael został oskarżony o plagiat. Twierdzono, że „Last Christmas” to kopia utworu „Can't Smile Without You”. Sprawa została jednak umorzona, a Michael przekazał dochód ze sprzedaży singla w pierwszym roku na rzecz Band Aid.

Redakcja poleca

5. Jest prawdziwym świątecznym fenomenem. Każdego roku, w okresie bożonarodzeniowym piosenka wraca na listy przebojów. Od 2007 roku „Last Christmas” melduje się na brytyjskiej liście, gdzie w 2017 roku osiągnęło wysokie 2. miejsce — wyrównując tym samym swój najlepszy wynik w historii.

6. Co ciekawe, w teledysku do „Last Christmas” George Michael występuje bez brody. To ostatni raz, kiedy legendarny muzyk pojawił się na planie klipu bez dłuższego zarostu.

7. Zimowy klip do „Last Christmas” został nakręcony w pięknym alpejskim kurorcie Saas-Fee na terenie Szwajcarii. Dziś wideo jest hitem internetu, które obejrzano ponad 560 milionów razy.

8. Jedną z największych plotek dotyczących „Last Christmas” jest informacja o rzekomym innym tytule utworu. Podobno początkowo piosenka nazywała się „Last Easter”. Wytwórnia miała jednak inny pomysł i chciała wydać kawałek w okresie świątecznym, więc George Michael wprowadził zmiany.

All I Want For Christmas Is You: tekst i tłumaczenie po polsku hitu Mariah Carey

RadioZET.pl/PK