Obserwuj w Google News

Krzysztof Komeda w Google Doodle. Polska legenda jazzu uczczona z okazji 91. rocznicy urodzin

2 min. czytania
27.04.2022 16:30
Zareaguj Reakcja

Krzysztof Komeda, legendarny polski kompozytor i jazzman, z okazji 91. rocznicy urodzin znalazł się w Google Doodle. Tak uczczono pamięć wybitnego artysty, autora muzyki do ponadczasowych filmowych hitów takich jak "Dziecko Rosemary". 

Krzysztof Komeda
fot. screen: YouTube

Krzysztof Komeda, a właściwie Krzysztof Trzciński, to polski twórca, który znany jest na całym świecie jako wybitny kompozytor i jedna z legend muzyki jazzowej. Urodzony 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu, uważny jest za pioniera nowoczesnego jazzu w Polsce. Lekcje gry na fortepianie pobierał od czwartego roku życia, po zakończeniu szkoły średniej studiował na Akademii Medycznej w Poznaniu. W świat muzyki rozrywkowej, a przede wszystkim jazzu, wprowadził go basista Witold Kujawski. Muzycy spotykali się potajemnie, bowiem władze komunistyczne zabraniały publicznego wykonywania muzyki z gatunku wywodzącego się ze "zgniłego Zachodu". Stąd też nazwisko Komeda, które Trzciński po kilku latach i ustrojowej "odwilży" przyjął, by występami nie zwracać na siebie uwagi przełożonych. Za swoją muzyczną pasję został między innymi usunięty ze Związku Młodzieży Polskiej.

Krzysztof Komeda był jednym z artystów, który budował scenę jazzową w naszym kraju. Razem z grupą "Komeda Sextet" odniósł spektakularny sukces, występował poza granicami Polski, między innymi w Moskwie i Paryżu. Współpracował z takimi postaciami jak Jan "Ptaszyn" Wróblewski czy Tomasz Stańko. Nie można jednak zapomnieć o ogromnym wkładzie Komedy w muzykę filmową. Dzięki swojej niezwykłej wrażliwości i kompozytorskiemu talentowi udało mu się stworzyć niezapomniane ścieżki muzyczne do wielu kinowych hitów.

Kurt Cobain
8 Zobacz galerię
fot. East News
Redakcja poleca

Krzysztof Komeda skończyłby 91 lat. Polski kompozytor znalazł się w Google Doodle

Google Doodle to tymczasowa zmiana logo wyszukiwarki Google, która następuje przy okazji ważnych wydarzeń, takich jak święta państwowe czy rocznice urodzin lub śmierci wybitnych postaci. Obecnie na stronie głównej znajduje się grafika nawiązująca do postaci Krzysztofa Komedy. Jego pamięć uczczono w dniu 91. rocznicy urodzin. Artysta podbił serca nie tylko słuchaczy jazzu, na swoim koncie ma ogromne sukcesy w świecie filmu.

Komeda stworzył muzykę między innymi do filmów "Nóż w wodzie" czy "Niewinni czarodzieje", pracował także przy produkcjach duńskiego reżysera Henninga Carlsena. Zdecydowanie największą sławę przyniosła mu muzyka do słynnego "Dziecka Rosemary" w reżyserii Romana Polańskiego, motyw przewodni obrazu przeszedł do historii światowego kina. Niestety, było to ostatnie dzieło Komedy, który zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

W grudniu 1968 roku kompozytor i pisarz Marek Hłasko wracali do domów, kiedy przyjaciel nieumyślnie zepchnął Komedę ze skarpy, w wyniku czego ten poważnie zranił się w głowę. Stwierdzono u niego krwiaka mózgu. Żona Zofia przewiozła artystę do szpitala w Warszawie, w którym zmarł 23 kwietnia 1969 roku.

Wybitny muzyk spoczął na warszawskim cmentarzu Powązkowskim. Z pewnością mógł przynieść światu jeszcze wiele wspaniałych kompozycji.